Pražský orloj

Pražský orloj

V čem se jihokorejský Soul věrně inspiroval u Prahy? Kde si prohlédnete staročeský cisiojan? Kde svatý Tomáš nese kopí a vykukuje z okna? Kterou pražskou památku si žádný turista rozhodně nenechá ujít? Je to jasné, všechny stopy vedou na jihozápadní část Staroměstského náměstí, kde zrnka času neomylně odpočítává Pražský orloj.

Za zrození magického časostroje lze považovat rok 1410, kdy hodinář Mikuláš z Kadaně stvořil, patrně dle návrhu Mistra Jana Šindela, mechanický hodinový stroj a astronomický číselník. O sochařskou výzdobu se postaral Petr Parléř. Ovšem i v budoucnosti na výzdobě orloje pracovali význační umělci jako Josef Mánes či Karel Jaromír Erben.

Právě autor slavné Kytice se zasloužil o umístění cisiojanu, dávné pomůcky k zapamatování svátků významných světců.

Apoštolové z Pražského orloje

Pražský orloj je od svého vzniku neodmyslitelně spjat s věží Staroměstské radnice. Zabírá její spodní část a svou fascinující podívanou na ní rozjíždí každou celou mezi 9 a 23 hodinou. Na prostranství před orlojem se z hotelů Ibis, Novotel a MGallery vyplatí dorazit včas, během představení je tu doslova hlava na hlavě.

A co při něm vlastně uvidíte? Ve dvou okýnkách defiluje tucet apoštolů, kvarteto statických soch zobrazuje touhu po poznání (Kronikář, Hvězdář, Filozof a Archanděl Michael), trojice pohyblivých soch znázorňuje lidské nectnosti (Marnivec, Lakomec a Turek), Smrtka tahá za provaz umíráčku a kohout zakokrháním celou produkci ukončuje.

Kromě toho je Staroměstský orloj jedinečnou pomůckou pro zobrazování času a astronomických dějů. Najdete zde hvězdářský ciferník s pohyby Slunce a Měsíce, zvěrokruh, čtyřiadvacetník, kalendář s mnoha zajímavými údaji. Světovou raritou je sluneční číselník ukazující současně tři časy (staročeský, babylonský a německý – současný středoevropský).

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více