Pravoslavná patriarchální katedrála v Bukurešti

Pravoslavná patriarchální katedrála v Bukurešti

Hlavní rumunské město ukrývá celou řadu nečekaných zážitků duchovního i hmotného charakteru. Jejich propojení přináší návštěva Pravoslavné patriarchální katedrály, v níž jsou uloženy ostatky svatého Demetria, patrona Bukurešti.

Pravoslavná patriarchální katedrála (Catedrala Patriarhala "Sfintii Imparați Constantin si Elena") vyrostla nedaleko paláce patriarchů za vlády Konstantina II. Serbana v letech 1654 až 1658. Zvonice byla dokončena o 40 let později. Za patrony chrámu lze považovat císaře svatého Konstantina a jeho matku svatou Helenu.

Právě zde byli korunováni král Ferdinand a královna Marie. Obřad však, vzhledem k okolnostem, nebyl pravoslavný (víra převážné většiny Rumunů), neboť král byl římský katolík a královna praktikující anglikánka. Další, zároveň poslední korunovace se v Pravoslavné patriarchální katedrále uskutečnila v roce 1940. Rumunského krále Michala I. tehdy korunoval arcibiskup bukurešťský a patriarcha celého Rumunska Nicodim.

Poklady bukurešťské pravoslavné katedrály

Ve staré části svatostánku, který rumunská pravoslavná církev pokládá za hlavní katedrální chrám, najdete i zasedací místnost Svaté synody s deskami a nábytkem. Má vysokou uměleckou hodnotou, stejně jako dveře se dvěma vyřezávanými listy a kamenným rámem, jimiž se vstupuje do sakristie.

Bukurešťská Pravoslavná patriarchální katedrála se nachází v ulici Strada Patriarhiei poblíž třídy Bulevardul Regina Maria. Tedy doslova na dosah městského centra s budovou parlamentu a s náměstím Piata Unirii. Z hotelů Mercure, Novotel, Ibis, Pullman se sem dobře dostanete metrem, tramvají i pěšky.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více