Prašná brána

Prašná brána

Z mnoha pražských věží patří Prašná brána k nejznámějším. Právě odsud se proslulá Královská cesta vine až na Pražský hrad, právě tady velký počet turistů vstupuje do historického Starého Města. Za svůj název vděčí skladišti střelného prachu, který v ní fungoval ve druhé polovině 18. století.

To docela svědčí o tom, jaký k ní naši předci měli vztah: většinu své existence prožila jen s provizorním zastřešením, ničily ji války, odpadávala výzdoba a vážně jí hrozilo zbourání.

Přitom když Novou bránu (jak se jí původně říkalo) kolem roku 1480 slovutný Matyáš Rejsek stavěl, čekala na ni velká budoucnost. Měla totiž nahradit starou Horskou bránu, v předcházejících staletích tvořící součást staroměstského opevnění, a vytvořit plnohodnotný protipól Staroměstské mostecké věže na druhé straně města.

Proč vystoupat na Prašnou bránu

Jenže český panovník Vladislav II. se v roce 1483 ze sousedního Králova dvora přestěhoval na Pražský hrad, prestiž místa rázem značně utrpěla a o Prašnou bránu najednou přestal být zájem… Ještě, že se stihla postavit 42 metrů vysoká konstrukce, na kterou navázala pseudogotická puristická úprava architekta Josefa Mockera mezi roky 1878 a 1886.

Takovou můžete Prašnou bránu obdivovat při pobytu v Praze dnes. Měří 65 metrů, o 21 metrů níže vábí návštěvníky vyhlídkový ochoz, ze kterého mají hlavní město jako na dlani. Po zaplacení vstupného (základní činí 100 Kč) a zdolání 186 schodů se z něj můžou kochat jakýkoliv den roku.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více