Poruba, socialistický experiment bez průšvihu

Poruba, socialistický experiment bez průšvihu

Ještě před 60 lety žilo ve vísce Poruba západně od Ostravy pouhých patnáct set obyvatel. Uběhlo několik roků a už to bylo 100 tisíc! Od těch dob se sice mnohé změnilo a hodně Porubanů se odstěhovalo jinam, gigantické sídliště přesto zůstává jedinečným dokladem výstavby v duchu socialistického realismu 50. a 60. let minulého století.

Slezská metropole je plná industriálních a technických památek. Sídliště Poruba se hrdě řadí mezi ně a procházku jeho velkoryse koncipovanými ulicemi můžete bez obav zahrnout do svých aktivit během pobytu v Ostravě.

Oblouk, Věžičky a jiné pamětihodnosti

Na ploše více jak 13 kilometrů čtverečních Poruby dnes žije ve stovkách panelových budov na 65 tisíc lidí. Z architektonického hlediska je nejhodnotnější jižní část kolem Porubského zámku. Oblasti vévodí monumentální obytný blok „Oblouk“ od architekta Evžena Šteflíčka. Tato vstupní brána do celého areálu se inspirovala petrohradským Palácovým náměstím a v průčelí se honosí reliéfem „odchod do práce a opětovný návrat domů“.

Mezi kulturní památky ČR se dostal i obytný soubor „Věžičky“ od Borise Jelčaninova. Obsahuje prvky české renesanční a novorenesanční architektury a zahrnuje i originální sgrafitovou výzdobu. K dalším význačným bodům Poruby patří jednolodní kostel sv. Mikuláše a Porubský bludný balvan, s délkou k 4 metrům druhý největší u nás.

Nasednete-li u hotelu Mercure Ostrava do tramvaje č. 8 či 9, dojedete za půl hodinu až na Porubu. Pětkou se dokonce dostanete až k největšímu letnímu koupališti s vybudovanou nádrží ve Střední Evropě. Má neuvěřitelné 4 hektary!

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více