Pohádkový orloj v Ostravě

Pohádkový orloj v Ostravě

Kolik je u nás orlojů? Určitě znáte ten pražský a asi i olomoucký, povídá se, že své horologium už mají také v Brně… Stranou ovšem nezůstala ani slezská metropole. Od 21. února 2011 se na nové přístavbě Divadla loutek Ostrava pravidelně rozeznívá „Pohádkový orloj“.

Zapomeňte však na tradiční podobu podivuhodného hodinového stroje. Ostravský orloj se skládá ze dvou hlavních částí. V horní polovině budovy se skví symbolický model hvězdné oblohy, dokonce naznačující jednotlivá souhvězdí. Pod ním se za triem okenic ukrývají dvojice pohádkových postav, vyřezaných do podoby dřevěných loutek o lidské velikosti.

První z nich, Král s Královnou, symbolizují mužský a ženský princip. Kašpárek se Smrtkou naznačují protiklad radosti a smutku, Anděl s Čertem věčný souboj dobra se zlem. Jejich autor, řezbář Pavel Skorkovský, je stvořil na motivy pětice soch v okolí divadla.

Kdo stojí za orlojem v Ostravě

S nápadem osvěžit areál divadla orlojem se architekt Petr Hájek podělil s Tomášem Volkmerem, který zajistil výtvarné řešení, o hudební doprovod se postaral Vlastimil Ondruška.

Vy se na tuhle tak trochu nenápadnou ostravskou atrakci můžete vypravit i z hotelu Mercure Ostrava. Stačí dorazit na výstaviště Černá louka kdykoliv (kromě pondělí) mezi 8 a 20 hodinou, 105 vteřin dlouhá produkce orloje se spouští každou sudou hodinu.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více