Plzeňské řeky

Plzeňské řeky

Bylo by sice příliš odvážné nazývat Plzeň druhými Benátkami, přesto se západočeská metropole řadí hustotou své vodní sítě mezi tuzemskou špičku. Stará se o to pětice řek, která městem protéká. I když ve skutečnosti jsou vlastně pouze čtyři.

Až pojedete trolejbusem z hotelu Ibis do plzeňského centra, k hlavnímu nádraží, překonáte po Wilsonově mostě Radbuzu. Právě s ní si většina návštěvníků Plzeň asi nejvíce spojuje. Od oblíbené rekreační oblasti v podobě vodní nádrže České údolí ji překonává ještě řada lávek a dalších mostů jako U Jána či most Milénia. Ve čtvrti Doudlevce se setkává Úhlavou.

Berounka teče z Plzně

Na konci své 112 kilometrů dlouhé poutě od kopce Lysá se Radbuza, kousek od Štruncových sadů, setkává s Mží. Ta sem přes středověké městečko Stříbro pospíchá až z Griesbašského lesa v sousedním Německu. V Plzni se přes ni klenou např. Roosveltův most nebo most Generála Pattona. Soutok obou řek, dávající život Berounce, lze pozorovat z celé řady míst. Nejlépe asi z naučné stezky na levém břehu.

Věděli jste, že až do roku 1638 se používalo jména Mže pro celou její délku od pramene až k ústí do Vltavy? Berounka prostě neexistovala.

Ještě než nově zrozený tok opustí hranice Plzně, pohltí pod rozhlednou Chlum, přímo u kostela sv. Jiří, pátou a poslední z význačných plzeňských řek – Úslavu (na horním toku Bradlava).

Prakticky podél všech pěti toků se táhnou naučné stezky, ideální pozvánka k aktivnímu odpočinku během pobytu v Plzni. Tak neváhejte a vydejte se třeba proti proudu…

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více