
Plavba po Vltavě aneb Praha jinak
Užít si Prahu z říční hladiny, to je úplně jiný zážitek než běžná procházka v ulicích. Jaká je nabídka plaveb po Vltavě, co během nich uvidíte a kde vlastně tato netradiční dobrodružství začínají? Přečtěte si základní informace a k tomu hrst zajímavostí o modravé krásce půlící území hlavního města.
Celková délka Vltavy, nejdelší české řeky, činí v Praze 31 kilometrů. Do metropole vtéká na jihu u Lipenců a Zbraslavi, opouští ji mezi čtvrtěmi Suchdol a Bohnice v Drahanském údolí.
Základní nabídka plaveb po Vltavě
Plavby po Vltavě zajišťuje několik subjektů. Nejvýznamnějším z nich je Pražská paroplavební společnost fungující už od roku 1865. Základem její současné nabídky jsou hodinu až tři trvající plavby historickým centrem Prahy s průvodcem a občerstvením.
Startují většinou u Čechova mostu nebo z Rašínova nábřeží – obě místa jsou z hotelů Ibis, Novotel a MGallery Praha dobře dostupná. Uvidíte během nich Pražský hrad, Národní divadlo, Tančící dům, Petřín, Národní divadlo a další památky. U Vyšehradu je Vltava nejhlubší (9 m), její průměrná hloubka ve městě dosahuje 4 m. U Štítkovského jezu zase vltavské řečiště dosahuje největší šířky (asi 330 m).
Lodí po Vltavě do Čertovky a zoo
Zajímavou alternativou je plavba kanálem Čertovkou mezi Malou Stranou a Kampou, pod klenbou Karlova mostu až k Velkopřevorskému mlýnu. Zcela jinou atmosférou oplývá plavba k zoologické zahradě a zámku Troja zahrnující výhled na ostrov Štvanice, Letenské sady a Metronom. Umožní vám setkání s technicky jedinečnými vltavskými mosty, jako jsou slavný Negrelliho viadukt či nejnovější Trojský most.
Zkuste výjimečné vltavské plavby
Toužíte-li po mimořádném zážitku, dopřejte si plavbu s večeří nebo obědem na lodi. Báječné chvíle prožijete během romantické vyjížďky „Sladká Praha“ na luxusní lodi s gurmánskou hostinou o čtyřech chodech v doprovodu lahodných vín a živé hry na piano.
Unikátní podzemní plavby tzv. „Pražskými Benátkami“ začínají z přístaviště ukrytého pod Křižovnickým náměstím. Zaměřují se na málo známá a tajemná pražská zákoutí včetně jediného dochovaného oblouku Juditina mostu z roku 1169.
V případě ubytování v Praze lze zajistit i zvláštní plavbu spojenou s návštěvou muzea Grévin a privátní plavbu na luxusní mahagonové loďce. Díky svým rozměrům se dostane tam, kam velké lodě nemohou. Na lodi v Praze lze dokonce prožít i rozličné svátky v čele s Valentýnem, Adventem a Silvestrem. Stačí si jen vybrat.