PLATO Ostrava

PLATO Ostrava

Co je to PLATO? Jedná se o městskou galerii pro současné vizuální umění, jedinou v Ostravě s absencí vlastní sbírky. Dává impulz ke vzniku nových uměleckých děl a nových prezentačních formátů, nabízí prostor pro každého, kdo touží skutečně pochopit současnou civilizaci, a neváhá zapojit další umělecké obory jako hudbu, literaturu či divadlo.

Není bez zajímavosti, že existenci dnešní galerie předcházel mezi roky 2013 a 2016 grantový projekt v Dolních Vítkovicích.

O své současné adrese sama galerie hovoří jako o „dočasných prostorech“, jako o speciálním celoročním díle, v němž funkční zázemí instituce v bývalém Bauhausu vytvářejí umělci. Z areálu hobbymarketu se totiž bude za pár let stěhovat. Na PLATO po rekonstrukci čekají památkově chráněná městská jatka z konce 19. století, rozkládající se hned naproti.

Jak se dostat do galerie PLATO a co tam zažijete

Pro hosty hotelu Mercure Ostrava Center to v obou případech znamená sotva 10 minut chůze po Českobratrské třídě. Těšit se můžete nejen na zajímavé výstavy, ale i na knihovnu, bistro PLATO Café, prodejnu s unikátní nabídkou knih o umění nebo na zahradu vytvořenou vizuálními umělci a zahradními architekty z ČR a Nizozemska.

Ve své krátké historii (od dubna 2018) se v galerii PLATO vystřídalo množství jedinečných výstav a akcí. Za všechny lze jmenovat květinový muzikál Království, celodenní performanci Dominiky Olszowy, přednášku Jana Bělíčka s názvem Elegie zaostalců – bílá chudina v současné kultuře či inscenační platformu D’epog vystupující na rozhraní scénické a virtuální reality.

Otevírací doba galerie PLATO je po celý rok od úterý do neděle mezi 10 a 18 hodinou.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více