Pezinok

Pezinok

Víno, basketbal, zámek a malebné kopce ukrývající nejedno tajemství, to je okresní město Pezinok asi 10 kilometrů severovýchodně od okraje Bratislavy. S českými zeměmi ho propojuje jeden málo známý fakt: v roce 1666 se tady narodil slavný barokní malíř a portrétista Jan Kupecký.

A víte o tom, že roku 2005 v Pezinku vyrobili zřejmě největší krčah (lokální džbán) na světě? Měřil 110 cm!

Město Pezinok se nachází na svazích Malých Karpat – po modré turistické značce se do jejich nitra pod vrchem Stratený Kút (602 m) dostanete po několika kilometrech. Daleko to odsud není ani do slovenské metropole, vždyť za dobrého počasí z místního amfiteátru uvidíte dokonce i most SNP. Po hlavní silnici č. 502 to je k hotelu Mercure Bratislava asi 45 minut jízdy autem.

Proč se projít Pezinkem
První zmínka o lokalitě Pezinku (terra Bozin) pochází z roku 1208. Hornické víska se postupně proměnila ve vinařskou osadu, v červnu 1647 získala městská práva a v 19. století bohatla těžbou zlata. Dnes má Pezinok kolem 23 tisíc obyvatel a pyšní se především produkcí kvalitního vína i zajímavými památkami.

Historické jádro Pezinku charakterizují ulice v pravidelném síťovém půdorysu s měšťanskými domy a pozůstatky hradeb. Za nejdůležitější pamětihodnost lze považovat renesanční Pezinský zámek, vybudovaný na místě původního vodního hradu. Jeho součástí je rozsáhlý park s jezírkem, altánky a dětským hřištěm.

K dalším pezinským lákadlům patří renesanční radnice na Radničním náměstí a kostel Nanebevzetí Panny Marie kombinující gotické, renesanční, barokní i neogotické prvky. Prohlédnout si můžete také kostel Nejsvětější Trojice, Malokarpatské muzeum, chrám Proměny Páně či kostel sv. Zikmunda ze 14. století.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více