Parlament Palatul Bukurešť

Parlament Palatul Bukurešť

Asi málokterá stavba lépe vystihuje podstatu komunistické vlády v Rumunsku mezi roky 1947 a 1989 jako Palác Parlamentu. Při pohledu na něj přicházejí na mysl slova jako velkolepý, pompézní, grandiózní – a právě pocit nezdolnosti a triumfu komunistické moci chtěli jeho prostřednictvím samozvaní papalášové svému národu sdělit.

Nikoliv náhodou se proto s Palácem Parlamentu (rumunsky Palatul Parlamentului) setkáme ve výčtu těch „NEJ“ domů světa. Má šířku 270 metrů, délku 240 metrů, výšku 86 metrů, podzemní hloubku 92 metrů a celkovou rozlohu podlah 330 tisíc metrů čtverečních. To ho vyneslo na první místo nejplošnějších budov v Evropě, na druhé místo největších administrativních center na světě (za Pentagonem) a na třetí místo nejobjemnějších staveb planety.

Výstavba Paláce Parlamentu (nazývá se též Dům národů – Casa Poporului) začala pod vedením hlavního architekta Anca Petresca v červnu 1984 na místě zbourané čtvrtě Dealul Spirii (původně poškozené zemětřesením). Diktátor Nicolae Ceaușescu si dal za cíl vybudovat nedobytné prezidentské sídlo, ve kterém se bude cítit opravdu bezpečně.

Bukurešťský Palác Parlamentu v číslech
„Ceaușescův palác“ v srdci Bukurešti má 12 nadzemních a 8 podzemních pater, na 1 100 místností a 21 venkovních křídel. Disponuje atomových krytem, únikovými tunely i gigantickým parkovištěm. Zhruba 20 tisíc dělníků se zasloužilo o jeho výzdobu 700 tunami bronzu, 3 500 čtverečními metry kůží, 480 lustry, 3 tisíci tun mramoru, 1 400 stropními světly a 3 500 tunami křišťálu.

Ceaușescu si však svého Paláce Parlamentu, umístěného v parku Izvor na pravém břehu řeky Dâmbovița a v čele bulváru Unirii, příliš neužil. V době jeho dokončení na konci roku 1989 byl totiž zbaven moci a popraven.

Dnes si Palatul Parlamentului, ve kterém sídlí rumunský parlament a několik muzeí, můžete prohlédnout v klidu a bez dohledu tajné policie. Hotel Ibis Bukurešť se ostatně nachází jenom pár set metrů od něj.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více