Ostravice, ostravská řeka

Ostravice, ostravská řeka

Snad všechna velká a významná města stojí na řece. Ostrava není výjimkou. Funkci městotvorného prvku zde plní Ostravice, přestože se na severním okraji města vtéká do mnohem význačnější Odry, která severomoravskou metropoli v podstatě jenom obtéká.

Jako každá pořádná řeka má i Ostravice dva prameny, oba v Moravskoslezských Beskydech. Černá Ostravice pramení asi 850 metrů vysoko u osady Bílý Kříž, kousek od vrchu Súľov (903 m n. m.), přes který vede hranice se Slovenskem. Bílá Ostravice se na svět dere na svazích hory Vysoká (1 024 m n. m.) u osady Hlavatá. Až se sem z hotelu Mercure Ostrava pojedete podívat, všimněte si dalšího potoku u rozcestí – to je Rožnovská Bečva.

Obě zdrojnice se potkávají u vísky Staré Hamry nedaleko lyžařského areálu Bílá. Zanedlouho se už Ostravice přes protáhlou vodní nádrž Šance valí do rovin pod Beskydami. Postupně teče Ostravicí, Frýdlantem nad Ostravicí, Frýdkem-Místkem, Paskovem a Vratimovem, aby u Hrabové vstoupila na území Ostravy.

Co uvidíte kolem Ostravice

Po celé délce toku v Ostravě (zhruba 12 km) lemuje Ostravici cyklostezka, v jižní polovině pouze na pravém břehu, v horní polovině na obou březích. Je to logické, neboť v první třetině toku řeka protéká hlavně průmyslovými areály, ve druhé se vine podél historického centra a ve třetí třetině osvěžuje Komenského sady s Památníkem a mauzoleem Rudé armády.

Ostravici překonává na území Ostravy, včetně dálničního mostu těsně před soutokem s Odrou, celkem 7 silničních mostů. Nejjižněji se nachází ocelový Hrabovský most, následuje most na komunikaci z Poruby do Šenkova, most Na Karolíně, Sýkorův most, most Pionýrů a most na ulici Muglinovská. K tomu je třeba připočítat celou řadu pěších lávek a železničních mostů.

Od břehů Ostravice (která se mimochodem nejmenuje podle Ostravy, ale s ohledem na svůj ostrý, tedy prudký tok) se snadno dostanete k řadě ostravských památek a atrakcí. Naplánujte si procházku např. k vyhlídkové věži Nové radnice, Slezskoostravskému hradu, areálu Miniuni nebo k Pohádkovému sklepu strašidel.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více