Opava

Opava

Je tak trochu jako menší sestra Ostravy, propojená s ní stejnojmennou řekou, železnicí a nyní i čtyřproudovou rychlostní silnicí. Bylo by však nefér, pohlížet na Opavu stejnou optikou jako na moravskoslezskou metropoli. Má totiž hodně co nabídnout a hlavně – je vlastně úplně odlišná a její duše není ani zdaleka tolik zakouřená.

V Opavě se zkrátka uhlí netěžilo ani netěží, vysoké pece nehoří a vagóny ve velkém nenakládají. Právě naopak. První dochované zmínky hovoří o Opavě kolem roku 1215, od konce 13. století až do slezských válek o habsburské dědictví byla centrem Opavského knížectví. Poté převzala stejnou úlohu v rakouském Slezsku.

Pamětihodnosti v Opavě
Hlavní opavskou památkou je konkatedrála Nanebevzetí Panny Marie, trojlodní gotický kostel se dvěma věžemi na Horním náměstí. Tamtéž se nachází nádherná budova Slezského divadla z roku 1805 a renesanční radniční věž Hláska (Městská věž neboli Hodinářská věž) s dalekým výhledem.

Jen o kus dále můžete obdivovat barokní dům U Mouřenína. Na Dolním náměstí stojí pompézní kostel svatého Vojtěcha (dříve zvaný kostel svatého Jiří), honosný barokní dům U Bílého koníčka a vypíná se tam mariánský morový sloup z roku 1675.

Opava a její lákadla
K dalším význačným stavbám Opavy patří historická budova Slezského zemského muzea, Sobkův palác, minoritský klášter, jezuitská kolej a kostel svatého Jana Křtitele. K aktivnímu odpočinku a relaxaci jsou jako stvořené Městské sady s víceúčelovou halou, koupalištěm, letním divadlem, fotbalovým stadiónem, minigolfem nebo skateparkem.

Nebojte se do Opavy zajet z hotelu Mercure Ostrava Center vlakem. Je to blízko a trolejbusy vás pak pohodlně dovezou i do všech opavských obchodních center jako OC Breda & Weinstein či Nákupní park Opava.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více