Obecní dům v Praze, tolik historie na jednom místě

Obecní dům v Praze, tolik historie na jednom místě

Nedá se říci, že by císař Ferdinand I. Dobrotivý byl zrovna nejbystřejšího úsudku. Netušil, že jako poslední český král vyjíždí od Králova dvora na slavnou korunovační cestu (1836). To mu však za zlé rozhodně mít nemůžeme. Bývalé královské sídlo tehdy už chátralo a do stavby současného Obecního domu bylo ještě daleko.

Řada míst v Praze se pyšní dlouhou, bohatou a často dramatickou historií, ovšem životopis pozemku, na kterém Obecní dům stojí, je skutečně mimořádný. Královskou rezidenci se lvincem, lázněmi a spoustou jiných budov zde založil Václav IV. v roce 1380. Vzpomínkou na ní je kromě pamětní desky jenom průchod do sousední Prašné brány.

Na slavnostní cestu po Královské cestě k Pražskému hradu se odsud jako první vydal Albrecht II. Habsburský (1438). V komplexu sídlil například i Jiří z Poděbrad, jenže od 16. století začal jeho význam upadat. Za třicetileté války tady začal fungovat arcibiskupský seminář, po obřím požáru roku 1689 rekonstruovaný a obohacený o pěkný barokní kostel svatého Vojtěcha.

Zanedbaný areál byl zbourán roku 1903.

Obecní dům povstal jako bájný Fénix z popela

Již o dva roky později se na prázdném pozemku rozjela v režii architektů O. Polívky a A. Balšánka výstavba secesního „Reprezentačního domu hlavního města Prahy“. Skvostný Obecní dům s typickou půlkruhovou mozaikou v průčelí se veřejnosti otevřel v roce 1912. O jeho dekorace se postarali Josef Myslbek, Mikoláš Aleš, Max Švabinský, František Ženíšek a další géniové.

Hvězdný okamžik Obecního domu nastal už za šest let, právě zde byla 28. října vyhlášena samostatnost Československa. To je i důvod, proč se přiléhající prostor jmenuje náměstí Republiky.

Nádherné interiéry v Obecním domě si dnes samozřejmě můžete během ubytování v hotelech Ibis, Novotel či MGallery prohlédnout. Čekají vás Americký bar, Cukrárna, Primátorský sál s výzdobou Alfonse Muchy, Orientální salonek, Palackého, Grégrův a Riegrův sál, Salonek Boženy Němcové, Slovácký salonek i Smetanova síň, v níž se pořádá Pražské jaro a jiné význačné kulturní akce.

K příjemnému posezení zve prestižní Kavárna Obecní dům, stylová Plzeňská restaurace a Francouzská restaurace Art Nouveau, zřejmě nejkrásnější secesní gastronomický podnik světa.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více