Novoměstská radnice v Praze

Novoměstská radnice v Praze

Víte, kolik měřil pražský loket? Stačí vyrazit k pražské Novoměstské radnici, kde tato míra o délce 591,4 milimetrů zdobí průčelí východního křídla ve Vodičkově ulici. Jedna s nejvýznamnějších gotických budov na Novém Městě však nabízí i spoustu dalších zajímavostí.

U rohu radnice ústí ještě Řeznická ulice, jinak je však stavba spojena především s Karlovým náměstím, na jehož nejsevernějším rohu stojí. Díky blízkým stanicím metra (Národní a Karlovo náměstí) i tramvají (Lazarská) se k ní z hotelů Ibis, Novotel a MGallery snadno dostanete.

Historie Novoměstské radnice
Právě poloha na „Karláku“ se pro výstavbu Novoměstské radnice ukázala jako strategická. Císař Karel IV. chtěl výstavní budovou stvořit hodnotnou protiváhu Staroměstské radnici a posílit tím pozici tehdejšího Dobytčího trhu jako reprezentativního obchodního i společenského centra Nového Města.

Podobně jako v případě mnoha jiných velkolepých památek, ani Novoměstská radnice nebyla dokončena hned. Nejprve vyrostlo východní křídlo (1377 až 1398) a jižní křídlo s průčelím (1418), odkud byli davem pod vedením Jana Želivského vyhozeni pražští konšelé (první pražská defenestrace, 30. 7. 1419).

Vyhlídková věž Novoměstské radnice
Stavba skoro 70 metrů vysoké věže se uskutečnila mezi roky 1451 a 1456, její součástí je i barokně upravená kaple Nanebevzetí Panny Marie a svatého Václava. Ve zdejším vězení skončil například slavný Psohlavec Jan Sladký Kozina a koncem 19. století tady soudili spolek Omladina.

Dnes Novoměstská radnice nabízí bohatý kulturní program. Jeho součástí jsou komentované prohlídky, výstavy, koncerty, plesy, přednášky a dokonce i dobrodružná úniková hra. A výhled z věže na hlavní město také rozhodně stojí za to.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více