
Nerudova ulice
Pyšně se tu rozvaluje několik paláců, sídlí tady velvyslanectví Itálie a Rumunska, dříve tudy chodil korunovační průvod českých králů, na výzdobě zdejších domů se podíleli největší umělci své doby. A bydlel tady Jan Neruda. Vítejte v Nerudově ulici, jedné z turisticky nejvděčnějších tras staré Prahy.
Nerudova ulice spojuje Malou Stranu s podhradím Pražského hradu. Začíná „dole“ na severozápadním okraji Malostranského náměstí a končí „nahoře“ rozšířením, z něhož se oddělují ulice Ke Hradu, Úvoz a také Radnické schody.
Nerudova ulice a její dům U Dvou slunců
Nejlepší způsoby, jak se na „Nerudovku“ při pobytu v Praze dostat, jsou tramvají na Malostranské náměstí či na Pohořelec. Ulice je také součástí Královské cesty, která začíná u Prašné brány.
První zmínky o Nerudově ulici se datují do roku 1267 za vlády Přemysla Otakara II. Ještě v roce 1909, kdy tudy funěla první autobusová linka u nás, se jí říkalo Ostruhová. Teprve po vzniku Československa byla pojmenovaná podle spisovatele Jana Nerudy, který zde bydlel v domě U Dvou slunců.
Co uvidíte v Nerudovce
K dalším zajímavým domům Nerudovy ulice patří U zlaté podkovy podle plánů Ulrica Aostalliho a U zlatého lva s pamětní deskou historika Václava Viléma Štecha. V Gingerbread museum se můžete seznámit s historií výroby perníku a Museum Montanelli se zaměřuje na moderní výtvarné umění.
Při procházce Nerudovou ulicí si všimněte také honosných paláců. V Lichtenštejnském sídlí Akademie múzických umění, v Morzinském rumunská ambasáda a v Kolovratském (Thunovském), s výzdobou M. B. Brauna, italská. Za prohlídku stojí i honosný interiér barokního kostela Panny Marie Matky ustavičné pomoci a svatého Kajetána.