Nerudova ulice

Nerudova ulice

Pyšně se tu rozvaluje několik paláců, sídlí tady velvyslanectví Itálie a Rumunska, dříve tudy chodil korunovační průvod českých králů, na výzdobě zdejších domů se podíleli největší umělci své doby. A bydlel tady Jan Neruda. Vítejte v Nerudově ulici, jedné z turisticky nejvděčnějších tras staré Prahy.

Nerudova ulice spojuje Malou Stranu s podhradím Pražského hradu. Začíná „dole“ na severozápadním okraji Malostranského náměstí a končí „nahoře“ rozšířením, z něhož se oddělují ulice Ke Hradu, Úvoz a také Radnické schody.

Nerudova ulice a její dům U Dvou slunců

Nejlepší způsoby, jak se na „Nerudovku“ při pobytu v Praze dostat, jsou tramvají na Malostranské náměstí či na Pohořelec. Ulice je také součástí Královské cesty, která začíná u Prašné brány.

První zmínky o Nerudově ulici se datují do roku 1267 za vlády Přemysla Otakara II. Ještě v roce 1909, kdy tudy funěla první autobusová linka u nás, se jí říkalo Ostruhová. Teprve po vzniku Československa byla pojmenovaná podle spisovatele Jana Nerudy, který zde bydlel v domě U Dvou slunců.

Co uvidíte v Nerudovce

K dalším zajímavým domům Nerudovy ulice patří U zlaté podkovy podle plánů Ulrica Aostalliho a U zlatého lva s pamětní deskou historika Václava Viléma Štecha. V Gingerbread museum se můžete seznámit s historií výroby perníku a Museum Montanelli se zaměřuje na moderní výtvarné umění.

Při procházce Nerudovou ulicí si všimněte také honosných paláců. V Lichtenštejnském sídlí Akademie múzických umění, v Morzinském rumunská ambasáda a v Kolovratském (Thunovském), s výzdobou M. B. Brauna, italská. Za prohlídku stojí i honosný interiér barokního kostela Panny Marie Matky ustavičné pomoci a svatého Kajetána.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více