Nepomuk – a o nudě už ani muk

Nepomuk – a o nudě už ani muk

Asi 30 kilometrů jihovýchodně od Plzně najdete městečko Nepomuk, které vás udiví nebývalým množstvím turistických atrakcí. Na své si tady přijdou milovníci historie, umění, turistiky, sportu a další zábavy.

Osada Nepomuk existovala už v hlubokém středověku. První písemná zmínka se o ní objevila v souvislosti se založením cisterciáckého opatství roku 1144 (dochovaly se z něj pouze nepatrné zbytky v blízké vsi Klášter). Mezi lety 1340 a 1350 se v obci narodil svatý Jan Nepomucký a tím ji později, v době své barokní kanonizace, proslavil.

Co uvidíte v Nepomuku
Právě poutní kostel sv. Jana Nepomuckého patří ke zdejším nejvýznamnějším památkám. Vyrostl pod dnešním náměstím Augustina Němejce v letech 1734 až 1738 podle plánů Kiliána Ignáce Dienzenhofera. Postavě a kultu našeho třináctého světce (dle data narození) se věnuje i Svatojánské muzeum. Další zajímavé expozice nabízí Městské muzeum s galerií Nepomuk a Expozice veteránů v zámku Zelenohorská pošta.

Velkým, již z dáli viditelným nepomuckým lákadlem je zámek Zelená Hora. Proslavil se natáčením filmu Černí baroni a založením Jednoty zelenohorské, uskupení katolických pánů proti králi Jiřímu z Poděbrad. V roce 1817 tady došlo k nalezení údajně starobylého Rukopisu zelenohorského.

Z hotelu Ibis Plzeň se do Nepomuku můžete vydat i za bazilikou svatého Jakuba, historickým domem U české lípy, do rodinného zábavního parku či na letní koupaliště. Výhled do celého kraje poskytují blízké rozhledny Na Skále a Kožich.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více