Náprstkovo muzeum Praha

Náprstkovo muzeum Praha

Málokteré muzeum u nás se může pochlubit větším významem vlastní historie než hodnotou svých sbírek. Neznamená to, že by snad expozice Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur nebyly zajímavé pro veřejnost, či dokonce málo přínosné po stránce odborné. To rozhodně nikoliv, leč fenomén jeho vzniku a vlivu na českou kulturu v 19. století jeví se natolik zásadním, že zážitkem je vůbec do jeho posvátných prostor vstoupit.

Posvátných doslova – vždyť v bývalém rodinném pivovaru a vinopalně „U Halánků“, kde bylo v roce 1862 pod názvem „České průmyslové muzeum“ založeno Vojtou Náprstkem, sídlí dodnes. Budova na dnešním Betlémském náměstí se v krátké době stala jedním z buditelských, kulturních a vzdělávacích center české inteligence.

Vojtěch Náprstek patřil mezi zásadní postavy českého společenského života druhé poloviny 19. století. Prsty měl například i ve vzniku Klubu českých turistů nebo ve státoprávní deklaraci českých poslanců. Dlužno dodat, že velkou zásluhu na vzniku muzea měla i Náprstkova matka Anna, velká mecenáška rozmanitých českých aktivit.

Co uvidíte v Náprstkově muzeu

Základem Náprstkova muzea, jehož činnost cílí na mimoevropské kultury, jsou dvě stálé expozice. Výstava „Kultury Austrálie a Oceánie“ ukrývá originální doklady života etnik z druhé strany zeměkoule, druhá představuje takřka renesanční osobnost Vojty Náprstka.

Zároveň tady můžete během pobytu v Praze navštívit krátkodobé výstavy, přednášky a další akce. Velká část z je v rámci dětského etnoklubu připravena pro nejmenší návštěvníky. Základní otevírací doba muzea je denně (kromě pondělí) od 10 do 19 hodin, dospělé vstupné je stanoveno 100 Kč.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více