Náměstí Koronázó

Náměstí Koronázó

Jedno z historických náměstí v Székesfehérváru v sobě mísí starobylou atmosféru s turistickým ruchem současnosti i se zajímavými památkami. Na náměstí Koronázó tér se potkávají návštěvníci bývalého maďarského hlavního města, aby se nalokali jedinečného souznění starého s novým a třeba si koupili pěkný suvenýr.

Náměstí Koronázó se nachází v srdci Székesfehérváru (Stoličného Bělehradu) a propojuje ulici Táncsics Mihály a další středověké náměstí Várkörút Városház. Z hotelu Novotel se sem dostanete příjemnou procházkou přes centrum za pár minut.

Minulost náměstí Koronázó se pojí především se slavnou bazilikou, kterou nechal vybudovat první uherský král Štěpán I. na začátku 11. století. V následujících několika stech letech plnila funkci nejdůležitějšího křesťanského chrámu v zemi, dnes z ní zůstaly pouze základy.

Náměstí Koronázó dnes

V současnosti funguje náměstí Koronázó v podstatě jako vyhlídková a pěší zóna vedoucí nad pozůstatky baziliky.

Na druhé, jižní straně náměstí Koronázó se tyčí gotické domy a mezi nimi se rozbíhá spleť ulic, mířících až k blízké barokní katedrále svatého Štěpána s dvěma mohutnými věžemi. Zhruba stejně daleko na obě strany dojdete do moderních chrámů konzumu – do nákupní galerie Alba Plaza a do obchodního domu Fehérvár Áruház.

A rozhodně se nezapomeňte zastavit v některé z okolních restaurací či kaváren.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více