Muzeul National al Satului „Dimitrie Gusti“

Muzeul National al Satului „Dimitrie Gusti“

Výjimečnost rurální expozice Muzeul National al Satului „Dimitrie Gusti“ tkví v citlivém umístění rozmanitých venkovských staveb do městského prostředí Bukurešti. Vhodně se doplňuje s krásnou přírodní lokalitou a možná více než skanzen připomíná park. Budovy pocházejí z nejrůznějších lokalit Rumunska a muzeum v minulosti často inspirovalo podobná muzea budovaná v dalších zemích.

Venkov měl v historii Rumunska vždy velký význam, což dokazuje mnoho unikátních historických staveb zachovaných na jeho území. První myšlenky na založení skanzenu se objevily už v druhé polovině 19. století a například v bukurešťském Etnografickém muzeu byly v roce 1906 vystaveny různé typy domácností.

Otevření Skanzenu Dimitrie Gustiho se uskutečnilo 10. května 1936. O zvýšení jeho významu po válečném úpadku se sice postaral Ghehorghe Focsa v roce 1948, ovšem pozdější nezájem úředníků vedl dokonce k úvahám o jeho zrušení. Po změně režimu se muzeu opět začalo dařit, byť zásadní rekonstrukci si vyžádal teprve požár roku 2002.

Co uvidíte v bukurešťském skanzenu Dimitrie Gusti

Jednotlivé exponáty se v muzeu neocitly náhodou. Před realizací Bukurešťská univerzita provedla masivní průzkum napříč Rumunskem, vybrané domy byly rozebrány, převezeny na místo na 56 vlakových vagónech a znovu pečlivě poskládány 130 řemeslníky za použití tradičních postupů. Mezi unikátní exponáty patří patrová budova hostince la Bariere a dřevěný kostel z Dragomiresti pocházející z roku 1717.

Muzeul National al Satului se nachází kousek od centra v severní části Bukurešti, v parku u jezera Herastrau na řece Colentina. Z hotelů Ibis, Novotel, Mercure a Pullman se sem pohodlně dostanete městskou hromadnou dopravou (stanice metra Piata Aviatorilor, zastávka tramvaje Agronomie). Centrální nádraží Gara de Nord od muzea leží 2 kilometry.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více