Most SNP, identifikovaná perla Bratislavy

Most SNP, identifikovaná perla Bratislavy

Co si vybavíte, řekne-li se Bratislava? Většina z vás asi ten velký most přes Dunaj s talířem nahoře. Most Slovenského národného povstania. Ve spojení s Bratislavským hradem tvoří typický záběr na slovenské hlavní město ve většině průvodců a encyklopedií.

Po mostu SNP, stavbě 20. století na Slovensku v kategorii mostů, se první auta projela 26. srpna 1972. Realizaci musela ustoupit část čtvrti Podhradie včetně unikátní synagogy, jeho dopravní význam je však nesporný: spojuje historické centrum s největším sídlištěm Petržalka a na břehu pod ním hlomozí autobusový terminál.

Vzhled mostu SNP a jeho technologické řešení rozhodně stojí za pozornost. Posloužil ostatně jako inspirace pro most Vanšu tilts v lotyšské metropoli Rize a stal se dokonce členem prestižní Asociace vysokých věží a mrakodrapů (WFGT). Paradoxem zůstává, že původně takto vůbec neměl vypadat, v architektonické soutěži před výstavbou se návrh A. Tesára, J. Lacka a I. Slameňa umístil až čtvrtý.

Najezte se v UFO

Stěžejním prvkem mostu Slovenského národního povstání, vytvářejícím jeho originalitu, je vyhlídková plošina s restaurací ve výšce 80 metrů. Nápadně připomíná létající talíř a také se jí v Bratislavě jinak než UFO neřeklo. Ikonické označení nakonec převzalo i zmíněné luxusní gastronomické zařízení. Uznejte sami, že UFO watch.taste.groove. zní o hodně světověji než původní Bystrica…

Za výhledem na Alpy i slovenská pohoří se dostanete pohodlně výtahem ve východním pilíři. A k celému mostu dojdete z hotelu Ibis Bratislava pěšky za čtvrthodinu, z hotelu Mercure Centrum se k němu přepravíte autobusem.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více