Most Podul Minciunilor v Sibiu

Most Podul Minciunilor v Sibiu

Jedna z legend, které se tradují o mostu Podul Minciunilor, tvrdí, že stavba nemá ráda lháře. Vkročí-li na něj někdo, kdo říká lži, most se začne třást a nepřestane, dokud lhář stojí nohama na zemi. Pokud by to byla pravda, zřejmě by se na něm všichni chodci váleli na zemi.

Další pověst se zaměřuje na nepoctivé obchodníky. Dříve jich holila své zákazníky spousta, proto prý jejich život končil shozením z mostu. Dnes už k tomu naštěstí nejsou důvody… Nechme však legendy pro populární knihy. Pravdou zůstává, že Podul Minciunilor se považuje za jeden z nejkrásnějších a zároveň nejstarších v Rumunsku.

Proč se most jmenuje Podul Minciunilor

Most najdete v Sibiu (Sibiň), v jednom ze středisek kraje Drákulova, přesněji řečeno Sedmihradska neboli Transylvánie.

A všechna ta strašidelná vyprávění mají pravdivé jádro v názvu mostu. Vzhledem k tomu, že konstrukčně nevyužívá pilíře, dostal německé jméno Liegenbrücke, což v překladu znamená „Ležící most“. Téměř totožně to zní se slovem Lügenbrücke – „most Lží“. Alternativní označení se ujalo a místní mu už od té doby neřekli jinak: Podul Minciunilor.

Kde v Sibini najdete most Lží

Německé pojmenování samozřejmě souvisí s historickým faktem, že roku 1859, kdy byl most postaven, patřilo město Sibiu pod Rakouské císařství.

Most Podul Minciunilor, jeden ze symbolů Sibiu, spojuje Dolní a Horní město nad ulicí Ocnei. Je to jenom pár metrů od Velkého náměstí Piața Mare a zhruba 20 minut chůze od hotelu Ibis Sibiu. Zábradlí 10,5 metrů dlouhého mostu – nejstaršího litinového v jihovýchodní Evropě – tvoří 8 panelů s goticky laděnou výzdobou.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více