Morový sloup

Morový sloup

Mariánský sloup, skvostná vzpomínka na morovou ránu

Když už se budete toulat po plzeňském náměstí Republiky, určitě byste neměli nechat bez povšimnutí zdejší Mariánský sloup. Ve srovnání se sousední katedrálou je sice takřka titěrný, ovšem událost, kterou připomíná, se zařadila k největším tragédiím města na úsvitu novověku.

I při ubytování v Plzni můžete koketovat s uměním

Mor patřil k symbolům temných středověkých časů a překonání každé jeho epidemie si žádalo velké oběti i patřičné poděkování tam někam nahoru. Ze stejného důvodu vznikl v letech 1680 až 1681 v srdci Plzně sloup, někdy též zvaný morový. Na jeho vzniku se podíleli sochař Kristián Widman, kameník Jan Meilich a zedník Martin Novák.
Přesvědčte se o mimořádné umělecké hodnotě Mariánského sloupu, zbudovaného v renesančním slohu, během pobytu v Plzni sami. Uvidíte na něm celkem osm soch světců v čele se svatým Václavem, dále sv. Barboru, sv. Bartoloměje, sv. Floriána, sv. Františka Xaverského, sv. Petra z Alkantary, sv. Rocha a sv. Rosalii.
Na nejvyšším místě, na zakončení děkovného morového sloupu, je umístěna gotická, pozlacená plastika Plzeňské madony s Jezulátkem v náručí. K hlavnímu soklu vede šest schodů, za něž se už ovšem kvůli zábradlí nedostanete. Mariánský sloup v Plzni je totiž zařazený mezi kulturní památky ČR a je třeba ho chránit.

Nepovedené stěhování

Víte o tom, že roku 1865 se arciděkan Antonín Hlavan pokusil sloup přestěhovat? Nepovedlo se mu to, a proto jedinečný doklad šikovnosti našich předků stále spatříte na svém původním místě před Císařským domem. Zhotelu Ibis Plzeň se k němu nadosah bez potíží dostanete trolejbusem, jezdícím z Borů do centra.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více