Moldoveanu

Moldoveanu

Když už se dostanete do Sibiu, rozhodně byste si měli udělat túru na horu Moldoveanu, s 2 544 metry nejvyšší bod Rumunska. To z ní dělá 16. nejvyšší vrchol pásma Karpat – vyšší jsou jenom slovenské Tatry. A výhled ze skalnaté špice stojí opravdu za to – zvláště, pokud vám přeje počasí.

Na Moldoveanu se ze Sibu dostanete využitím jedné ze dvou populárních tras. Pro zahájení první musíte nejprve absolvovat úchvatný výjezd kabinovou lanovkou k okouzlujícímu ledovcovému jezírku Balea. Dolní stanice se nachází u jedné ze serpentin horské silnice odbočující z hlavní komunikace DN1 poblíž vísky Cartisoara.

Od horní stanice kabinovky půjdete po hlavním hřebeni pohoří Fagaraš, uprostřed kterého se Moldoveanu vypíná, směrem na východ – až na vrchol. Délka celodenní túry dělá i s návratem asi 26 kilometrů s celkovým stoupáním 3 tisíce metrů. Prostě nic pro panenky.

Jak se také dostat na Moldoveanu

Druhá varianta, vhodná pouze pro skutečně fyzicky zdatné jedince, startuje ve městě Victoria, do kterého ze Sibiu po DN1 dojedete zhruba za hodinku. Kousek od vlakového nádraží tady začíná značená stezka vedoucí jižním směrem na horskou chatu Podragu u nádherného jezírka stejného jména.

Chvíli poté dosahuje hlavní hřeben a přes vedlejší vrchol Vistea Mare (2 527 m n. m.) směřuje až na Moldoveanu. Celkem nastoupáte 2 672 výškových metrů na 20 kilometrech, které je vhodné rozdělit do několika dnů – nezapomeňte ještě na návrat zpátky!

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více