Michalská brána v Bratislavě

Michalská brána v Bratislavě

Co symbolizuje růžový balvan ve zdivu Michalské brány? Proč ji studenti procházejí potichu jako pěna? A k čemu sloužily otvory po stranách dřevěného trámu? Vypadá to tajemně, jedna z nejpopulárnějších památek, které můžete během pobytu v Bratislavě navštívit, však žádné záhady neskrývá.

Michalská brána stojí na okraji bratislavského historického centra, kousek od Župního náměstí a zastávky tramvaje Kapucínska. Důvod je prostý – vybudována byla na konci 14. století a tvořila součást městského opevnění. Z původních čtyř věží se zachovala jako jediná. Proto disponovala padacím mostem, mříží a pevnými dřevěnými vraty, z jejichž pantů zůstaly zmiňované díry.

Jméno získala podle blízkého kostela svatého Michala. Současnosti se už svatostánek ani stejnojmenná osada, v níž stával, nedožili. Tichou vzpomínkou na ně je ten růžový, kdysi náhrobní kámen.

Michalská věž pomáhá študákům

Současná výška sedmipatrové Michalské brány činí 51 metrů. Vděčí za to přístavbě horní osmiboké části mezi roky 1511 až 1517 a barokní rekonstrukci (včetně umístění sochy archanděla Michala od Petra Ellera) v roce 1758. Z horního ochozu (otevřeného denně vyjma pondělí) se vám otevře nádherný výhled na slovenské hlavní město.

S Michalskou bránou se však pojí i další zajímavosti. Najdete tady muzeum zbraní, „nultý kilometr“ a vzdálenosti 29 světových metropolí, těsně k ní je přilepený nejužší dům v Evropě (šířka 130 cm) a laserový paprsek z jižního okna naznačuje trasu původní pěší zóny v centru.

A jak je to s těmi studenty? Projdou-li branou bez mluvení, vykonají prý úspěšně nejbližší zkoušku. To už za chvilku mlčení stojí, co myslíte?

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více