Memento park

Memento park

Kde dosud najdete Lenina, Marxe a Engelse pěkně vedle sebe? Budapešťský Memento park (či také Memorial park) nabízí mnohem více. Jeho vstupní brána s trojicí ďábelských komunistů působí velmi mrazivě a jako mávnutím kouzelného proutku vás spolehlivě přenese do doby před více jak 30 lety.

Jedná se o muzeum pod otevřeným nebem, které prezentuje monumentální sochy, ale i plastiky a další památky z éry komunistické vlády v Maďarsku v letech 1946 až 1989. Dělí se na dvě části: na „Větu o tyranii“ pojmenovanou podle stejnojmenné básně Gyuli Ilyése, a na oddělené Náměstí svědectví, které je dostupné zdarma.

Průvodce Memento parkem

Výstavní areál projektoval význačný maďarský architekt Ákos Eleöd a v roce 1993 se Memento park (v originále Szoborpark) otevřel pro veřejnost. Na jednom místě dává do protikladu diktátorský režim a jeho krutosti s demokracií, která umožňuje svobodně o hrůzách minulosti vyprávět a přemýšlet.

Spatřit tady můžete 42 uměleckých děl. Dominuje jim replika známého obřího Stalinova monumentu, který byl stržen v roce 1956 v rámci maďarské říjnové revoluce. (V podstatě varianta pražské „Fronty na maso“.) Zdejší kinosál promítá dokumentární film „Život agenta“ o metodách používaných tajnou komunistickou policií.

Poloha budapešťského Memento parku

Memento park najdete u bulváru Balatoni út mezi čtvrtěmi Erdödülö, Baross Gábor a lesoparkem Kamaraedö na jihozápadě Budapešti. Ze zhruba 12 kilometrů vzdáleného centra sem jezdí autobusy městské hromadné dopravy, další variantu pohodlné přepravy z hotelů Mercure, Novotel, Ibis a Sofitel představuje taxi.

Memento park otevírá své brány denně od 10 hodin až do soumraku. I to je více než symbolické.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více