Markétin ostrov

Markétin ostrov

Hledáte-li oázu klidu a odpočinku v rušném srdci maďarské metropole, vydejte se během ubytování v Budapešti na Markétin ostrov. Kromě parků a zahrad ukrývá ohromné množství příležitostí ke sportu a zábavě. Zdejší hudební fontána a vodárenská věž dokonce tvoří součást světového dědictví UNESCO.

Markétin ostrov (Margit sziget) sice s délkou 2,5 kilometru a šířkou 500 metrů není největším budapešťským ostrovem, rozhodně je však nejpopulárnější. Z řeky vystupuje mezi čtvrtěmi Újlak a Újlipótváros, je zcela plochý a Dunaj rozděluje na dvě takřka stejně široká ramena.

Sever ostrova přetíná Arpádův most (Árpád híd), nejdelší v Maďarsku. Těsně pod svým jižním koncem ostrov dělí Markétin most (Margit híd) na dvě poloviny, svírající spolu úhel 150 °. Z bodu lomu navíc vede odbočka na ostrov, při pohledu z letadla proto stavba připomíná hvězdu.

Co uvidíte na Markétině ostrově
Na dlouhou, především církevní minulost Zaječího ostrova (Nyulak sziget) upozorňují ruiny středověkého dominikánského kláštera. Teprve v 19. století došlo k jeho spojení s dalšími dvěma ostrovy, přejmenování na Markétin ostrov a budování četných relaxačních atrakcí. Roku 1973 zde vyrostl památník upomínající na 100. výročí spojení Pešti a Budína.

Kulturně nejhodnotnější však je secesní vodárenská věž z roku 1911. Z osmiboké, 57 metrů vysoké stavby s galerií se můžete pokochat výhledem na město. Na seznam UNESCO se dostala i hudební fontána vyhlášená letní hudební a světelnou show.

K dalším magnetům Markétina ostrova patří malá zoologická zahrada, národní areál plaveckých sportů, japonská zahrada z roku 1936 a lázeňský komplex Palatinus s akvaparkem. Nechybí atletický stadión, venkovní posilovny, dětská hřiště, fontány ani několik restaurací.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více