
Malostranské náměstí
Vypadá spíše jako dvojice rynků, přetínají ho tramvajové koleje a turisté přes něj často bez povšimnutí přejdou při putování Královskou cestou z Mostecké ulice do Nerudovy. Malostranské náměstí si však zaslouží mnohem více obdivu, než jenom zvednutí očí k fascinující kupoli chrámu svatého Mikuláše.
Kostel, budovaný uprostřed náměstí v 18. století řadou vynikajících umělců v čele s K. I. Dientzenhoferem, patří k barokním dominantám metropole a rozhodně stojí během pobytu v Praze za návštěvu. Podobně monumentální ráz má ostatně celé náměstí, neboť jeho renesančně-barokní podobu mu vtiskla až přestavba po rozsáhlém požáru roku 1541.
Další magnety Malostranského náměstí
Přímo na mikulášský svatostánek navazuje rokokový Grömlingovský palác (též dům U kamenného stolu, U raka), ve kterém si kdysi pražská umělecká smetánka pochutnávala na kafíčku v Café Radetzky. Jméno podniku nebylo náhodné, jelikož až do roku 1919 vedle něj stával pomník slavného vojevůdce Josefa Václava Radeckého – a jmenovalo se po něm i celé náměstí.
Trpký osud sousoší, odstraněného během protirakouského tažení po první světové válce (dodnes je uloženo v Lapidáriu), naštěstí nepotkal morový sloup Nejsvětější Trojice. Možná i proto, že z něj shlížejí patroni české země Jan Nepomucký, Ludmila, Prokop, Václav a Vojtěch.
Malostranské náměstí (existující pod názvy jako Rynk či Vlašský plac už od vlády Přemysla Otakara II.) je z hotelů Ibis, MGallery a Novotel Praha nejlépe dosažitelné městskou dopravou, nebo jako cíl příjemné procházky. Za pozornost na něm stojí i množství paláců a domů jako Malostranská beseda, Šternberský palác, dům U Černého orla či Kaiserštejnský palác, kde žila operní diva Ema Destinnová.