Malostranské náměstí

Malostranské náměstí

Vypadá spíše jako dvojice rynků, přetínají ho tramvajové koleje a turisté přes něj často bez povšimnutí přejdou při putování Královskou cestou z Mostecké ulice do Nerudovy. Malostranské náměstí si však zaslouží mnohem více obdivu, než jenom zvednutí očí k fascinující kupoli chrámu svatého Mikuláše.

Kostel, budovaný uprostřed náměstí v 18. století řadou vynikajících umělců v čele s K. I. Dientzenhoferem, patří k barokním dominantám metropole a rozhodně stojí během pobytu v Praze za návštěvu. Podobně monumentální ráz má ostatně celé náměstí, neboť jeho renesančně-barokní podobu mu vtiskla až přestavba po rozsáhlém požáru roku 1541.

Další magnety Malostranského náměstí

Přímo na mikulášský svatostánek navazuje rokokový Grömlingovský palác (též dům U kamenného stolu, U raka), ve kterém si kdysi pražská umělecká smetánka pochutnávala na kafíčku v Café Radetzky. Jméno podniku nebylo náhodné, jelikož až do roku 1919 vedle něj stával pomník slavného vojevůdce Josefa Václava Radeckého – a jmenovalo se po něm i celé náměstí.

Trpký osud sousoší, odstraněného během protirakouského tažení po první světové válce (dodnes je uloženo v Lapidáriu), naštěstí nepotkal morový sloup Nejsvětější Trojice. Možná i proto, že z něj shlížejí patroni české země Jan Nepomucký, Ludmila, Prokop, Václav a Vojtěch.

Malostranské náměstí (existující pod názvy jako Rynk či Vlašský plac už od vlády Přemysla Otakara II.) je z hotelů Ibis, MGallery a Novotel Praha nejlépe dosažitelné městskou dopravou, nebo jako cíl příjemné procházky. Za pozornost na něm stojí i množství paláců a domů jako Malostranská beseda, Šternberský palác, dům U Černého orla či Kaiserštejnský palác, kde žila operní diva Ema Destinnová.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více