Maják Farul Genovez Konstanca

Maják Farul Genovez Konstanca

Proč mají v Konstantě Janovský maják (rumunsky Farul Genovez)? Jeho název neznamená nic jiného, než že ho kolem roku 1300 postavili Janované. Stavba byla logickým vyústěním jejich obchodních aktivit, které zde od 13. století rozvíjeli. Dnes patří k významným památkám ve městě.

Maják za svou slávu vděčí nejen vysokému věku, ale také výhodné poloze poblíž centra.

Farul Genovez vysoký 8 metrů se tyčí na konstantském nábřeží v historické čtvrti Peninsula. Najdete ho poblíž ulice Strada Remus Opreanu, mezi přístavištěm Portul Tomis a věhlasnou budovou kasina. Z hotelu Ibis Constanta se k němu pěšky dostanete během 20 minut.

Jak vypadá maják v Konstantě
Jeho současnou podobu z roku 1860 navrhl francouzský inženýr arménského původu Artin Aslan. Skládá se z obdélníkové základny vysoké asi 3,5 metru a na ní usazené osmiúhelníkové hlavní konstrukce z přírodních kamenných bloků. Celou stavbu zakončuje ochoz s osvětlovacím tělesem a s kovovou kopulí s 8 okny. Válcový interiér majáku vyplňuje kamenné točité schodiště.

Je možná trochu zvláštní hledat v bedekru maják, ale obyvatelé Konstanty jsou na něj náležitě pyšní.

Už ve středověku dokázal navigovat lodě ve vzdálenosti 2 námořních mil od pobřeží. Svůj účel přestal maják v Konstantě plnit v roce 1905, kdy ho nahradily modernější navigační systémy. A díky svému umístění na pevnině se ihned stal jednou z nejznámějších a nejmalebnějších dominant města.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více