Lysá hora

Lysá hora

Pokud platí, že Moravskoslezské Beskydy jsou v podstatě takovým „ostravským pohořím“, potom je jejich nejvyšší bod Lysá hora tou pravou „ostravskou horou“. Krasavice, vysoká 1 323 metrů, se od hranic krajské metropole vypíná pouhých 22 kilometrů vzdušnou čarou!

V praxi to znamená, že z hotelu Mercure Ostrava Center se autem pod Lysou horu dostanete přes Frýdek-Místek asi za půl hodiny. Využít však lze také železničního spojení, neboť vlak zajíždí do obce Ostravice v lůnu hor. A z Raškovic jezdí autobus až na úplný vrchol.

Pěšky na Lysou horu
Podle vaší fyzické kondice a časových možností si můžete vybrat z několika turistických tras směřujících na vrchol. Z centra Frýdlantu nad Ostravicí to je po modré 11 kilometrů (se stoupáním 955 metrů), při využití žluté z Malenovic a kolem Satinského vodopádu to je ještě o 1 kilometr méně. Další trasy jsou kratší, ale zároveň prudší: z Nové Vsi po zelené 8 kilometrů, od expozice Ráj dřevěných soch v Ostravici po červené 7,5 kilometrů a od vodní nádrže Šance po žluté ještě méně.

Na Lysé hoře, kam se prý slétaly čarodějnice z celého Slezska, vás kromě chat s občerstvením, kapličky nebo památníku lysohorským obětem čeká nádherný kruhový výhled. Za ideálního počasí umožňuje spatřit extrémní počet jiných pohoří: Jeseníky s Pradědem, Vysoké a Nízké Tatry, Kelčský Javorník v Hostýnských vrších, Malou a Velkou Fatru, Strážovské vrchy, Povážský Inovec… a dalo by se ještě dlouho pokračovat.

Na dobré počasí však musíte mít na Lysé hoře mimořádné štěstí, neboť se řadí k nejchladnějším, nejdeštivějším a největrnějším lokalitám u nás. V březnu 1911 tady dokonce naměřili nejvyšší sněhovou pokrývku na našem území – 491 centimetrů!

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více