
Loreta a její zvonky
I přišel do Prahy mor. Nebohé vdově odváděl jedno dítko za druhým a vždy při tom zacinkal jeden ze zvonků pražské Lorety. Když si smrtka přišla i pro matku, všech 27 zvonků dohromady zahrálo mariánskou píseň, kterou můžete z věže slýchat dodnes. A jak to bylo doopravdy?
Největší historická chrámová zvonkohra starého kontinentu je dílem hodináře Petr Neumanna. Stvořil ji ze tří desítek zvonků vyrobených v Amsterdamu, z nichž trojice nejmenších slouží pouze jako ozdoba a nehraje. Celý zázrak Pražané poprvé uslyšeli 15. srpna 1695, dnes zní pravidelně každou hodinu.
Do Lorety se však během pobytu v Praze vyplatí zajít i kvůli jiným zajímavostem.
Pražská Loreta totiž zdaleka není jenom zvonkohra. Její areál zahrnuje především loretánskou kapli, stylizující se do podoby Svaté chýše v nazaretském Loretu. Barokní kostel Narození Páně od Kiliána Ignáce Dientzenhofera zdobí fresky Václava Vavřice Reinera. Krytá chodba ho spojuje s kapucínským klášterem při kostele Panny Marie Andělské. V něm se ukrývá starobylý betlém z roku 1780 a reliéfní křížová cesta od Karla Stádníka.
Loretánský poklad
Speciální součástí Lorety je chrámová klenotnice, druhá nejcennější u nás. Obdivovat v ní můžete slavnou zlatou monstranci Pražské slunce, korunky Loretánské madony a Ježíška, Korálovou monstranci, četné relikviáře, kalichy a jiné zlatnické památky.
Do Lorety se z hotelu Ibis a Novotel dobře dostanete městskou hromadnou dopravou – tramvajová zastávka Pohořelec se nachází jenom kousek od Loretánského náměstí. Otevřeno je po celý rok a základní dospělé vstupní dělá 150 Kč.