Loreta a její zvonky

Loreta a její zvonky

I přišel do Prahy mor. Nebohé vdově odváděl jedno dítko za druhým a vždy při tom zacinkal jeden ze zvonků pražské Lorety. Když si smrtka přišla i pro matku, všech 27 zvonků dohromady zahrálo mariánskou píseň, kterou můžete z věže slýchat dodnes. A jak to bylo doopravdy?

Největší historická chrámová zvonkohra starého kontinentu je dílem hodináře Petr Neumanna. Stvořil ji ze tří desítek zvonků vyrobených v Amsterdamu, z nichž trojice nejmenších slouží pouze jako ozdoba a nehraje. Celý zázrak Pražané poprvé uslyšeli 15. srpna 1695, dnes zní pravidelně každou hodinu.

Do Lorety se však během pobytu v Praze vyplatí zajít i kvůli jiným zajímavostem.

Pražská Loreta totiž zdaleka není jenom zvonkohra. Její areál zahrnuje především loretánskou kapli, stylizující se do podoby Svaté chýše v nazaretském Loretu. Barokní kostel Narození Páně od Kiliána Ignáce Dientzenhofera zdobí fresky Václava Vavřice Reinera. Krytá chodba ho spojuje s kapucínským klášterem při kostele Panny Marie Andělské. V něm se ukrývá starobylý betlém z roku 1780 a reliéfní křížová cesta od Karla Stádníka.

Loretánský poklad

Speciální součástí Lorety je chrámová klenotnice, druhá nejcennější u nás. Obdivovat v ní můžete slavnou zlatou monstranci Pražské slunce, korunky Loretánské madony a Ježíška, Korálovou monstranci, četné relikviáře, kalichy a jiné zlatnické památky.

Do Lorety se z hotelu Ibis a Novotel dobře dostanete městskou hromadnou dopravou – tramvajová zastávka Pohořelec se nachází jenom kousek od Loretánského náměstí. Otevřeno je po celý rok a základní dospělé vstupní dělá 150 Kč.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více