Letohrádek královny Anny

Letohrádek královny Anny

K nejoriginálnějším a historicky nejcennějším částem areálu Pražského hradu patří Letohrádek královny Anny, zvaný také Belveder. Jedná se o jednu z prvních ryze renesančních staveb na českém území a zároveň o nebývale působivou dominantu Královské zahrady severně od hradního komplexu.

Budování Královského letohrádku probíhalo od dubna 1538 do roku 1565. Tuto dlouhou dobu způsobil rozsáhlý požár hradu v roce 1541, občasné finanční obtíže, přestavba Bonifácem Wohlmutem a též několik změn hlavního architekta a stavebníka v první fázi výstavby.

Stavitele Giovanniho Spazzia nahradil Maria Aostalli, toho kameník Paolo della Stella a po jeho smrti se práce ujal Hans Tirol. Hodně jim však do toho mohl mluvit i samotný král Ferdinand I., známý svým zalíbením v architektuře. V roce 1558 se tady ostatně pompézně slavilo zvolení velice schopného Habsburka císařem.

Proč se vypravit k Belvederu

O architektonickém významu „Matematického domu“ (astronom Tychon Brahe zde měl observatoř) svědčí i to, že se zřejmě jedná o první villu suburbanu (letohrádek) severně od Alp. Obdélníkový půdorys s arkádovým ochozem ze všech stran tehdy ještě nepoužívali ani v samotné Itálii. Za povšimnutí stojí zpívající fontána v „giardinettu“ před Belvederem.

A kde se vzala královna Anna v názvu letohrádku? Podle obrozeneckých představ v 19. století ho prý Ferdinand postavil právě pro svou manželku slovanského původu Annu Jagellonskou. Proto se také ve výzdobě mísí antické motivy, sochy adorující císaře a malby oslavujících dějiny českého národa.

hotelů Ibis, Novotel, MGallery se k Letohrádku královny Anny dostanete snadno městskou dopravou: pěšky ze stanice metra Hradčanská, nebo tramvají, která zastavuje přímo před ním.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více