Letohrádek Hvězda

Letohrádek Hvězda

Místodržitel v zemích českých Ferdinand II. Tyrolský byl Habsburk jako poleno. Druhou manželkou mu byla jeho vlastní neteř Anna Kateřina, zároveň však – společně se synovcem Rudolfem II. – patřil k vyhlášeným sběratelům uměleckých sbírek. Svůj vytříbený vkus dokázal návrhem pražského letohrádku Hvězda. Umístil do něj i své poklady.

Renesanční letohrádek Hvězda postavili ve druhé polovině 16. století Juan Maria Avostalis del Pambio, Giovanni Lucchese, Hans Tirol a Bonifác Wolmut. Jedná se o dvoupatrovou stavbu s jedinečným půdorysem šesticípé hvězdy a bohatou vnitřní štukovou výzdobou.

Pohnutá historie Hvězdy

Vznešeně vyhlížející Hvězda se ukrývá v oboře stejného jména, na místě spojeném s érami rozkvětu, ale poznamenaném i devastací a dokonce nasáklém krví. Právě zde 8. listopadu 1620 proběhla proslulá, pro český národ nešťastná bitva na Bílé hoře.

Ani osud letohrádku nebyl vždy růžový. Často v něm rekvírovala různá vojska, za císaře Josefa II. dokonce sloužil jako sklad střelného prachu. V roce 1962 byl prohlášen za národní kulturní památku a ještě dalších 34 let hostil Muzeum A. Jiráska a M. Alše.

Kde najdete letohrádek Hvězda

Pokud se do letohrádku Hvězda vypravíte dnes během ubytování v Praze, čeká vás kromě procházky oborou a mimořádného architektonického zážitku také výstava o legendární bělohorské bitvě a řada dalších průběžných výstav.

Z pražských hotelů Ibis, Novotel a MGallery je letohrádek Hvězda dobře dostupný městskou hromadnou dopravou. Nejbližší stanici metra Petřiny najdete nedaleko severního vstupu do obory, kousek odsud jezdí tramvaje i autobusy.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více