Lázně v Budapešti

Lázně v Budapešti

O maďarské metropoli se říká, že stojí na bublající půdě a jedná se o největší lázeňské město na světě. Zásluhu na tom má přes sto termálních pramenů a studní a také obohacení uherského lázeňství o turecké postupy z dob osmanského panství.

O pozitivních účincích budapešťských minerálních zřídel věděli už Římané. Ve městě vytéká na povrch ve 123 pramenech více než 70 milionů litrů léčivé vody denně. Její teplota, složení i zdravotní účinky se liší a každé lázně (fürdő) se specializují na léčbu jiných neduhů.

Lázně Széchenyi a Gellért
K nejslavnějším termálům v Budapešti patří bezesporu neoklasicistní lázně Széchenyi, vybudované mezi roky 1909 a 1913 v městském lesíku Városliget. Původně byly rozděleny na dámskou a pánskou část, proto zaujmou svou zrcadlově pojatou architekturou.

Stejné popularitě se těší luxusně pojaté lázně Gellért pod budapešťskou citadelou. Nabízejí vanové koupele, parní komory, venkovní bazén s vlnobitím, vnitřní perličkový bazén a hlavní krytý bazén s posuvnou střechou.

Nabídka budapešťských lázní
Během ubytování v Budapešti vyzkoušejte i lázně Rudas, které fungovaly již v roce 1483. Jejich turecká kopule dokazuje, že dlouhou dobu v nich prováděli své lázeňské umění Osmané. Zahrnují hlavní osmiúhlý bazén, plavecký bazén, parní a horkovzdušné komory, radioaktivní léčba či diskotéku.

Tradiční lázně Rác prošly rozsáhlou rekonstrukcí v roce 1989, Lukášovy lázně se 17 horkými prameny jsou skoro o 100 let starší. „Královské“ lázně Király nechal vybudovat paša Arslan v 16. století. K dalším lázeňským provozům patří Dagály Termálfürdő, zábavní areál Aquaworld (Vízibirodalom) nebo pláž Palatinus na Markétině ostrově.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více