Lanovka na Petřín

Lanovka na Petřín

Krásné výhledy na hlavní město, jízda malebným okolím a propojení historického centra s oddechovým areálem na nejpopulárnějším pražském vršku – to vše představuje pozemní lanová dráha na Petřín. Její historie zabírá už tři staletí a řadí se k největším turistickým atrakcím metropole.

Provoz petřínské lanovky začal v roce 1891. Umožnila snadnou dosažitelnost Petřínské rozhledny a společně s ní tvořila jeden z magnetů Jubilejní zemské výstavy. Dnes na vrcholu Petřína můžete navštívit další zajímavá místa: Štefánikovu hvězdárnu, kapli Božího soudu, barokní kostel sv. Vavřince či zrcadlové bludiště s dioramem zachycujícím boj Pražanů se Švédy za třicetileté války.

První éra provozu pozemky na Petřín skončila v roce 1922. K důvodům patřil mimo jiné i nedostatek vody, neboť dvojice vozů jezdila na principu vodní převahy (kdy horní vůz naplněný vodou táhl dolní vagón). První cestující se zcela zrenovovanou dráhou – elektrifikovanou, prodlouženou až za Hladovou zeď a doplněnou o zastávku Nebozízek – svezli o 13 let později.

Petřínská lanová dráha dnes

Kvůli rozsáhlým sesuvům půdy na petřínských svazích uzavřela pozemní lanovka svou druhou provozní kapitolu mezi lety 1965 a 1967. V současné podobě se veřejnosti představila až během Spartakiády roku 1985.

Lanovou dráhu na Petřín využijete nejspíše pro jízdu nahoru. Začleňte ji například do výletu z hotelů Ibis, Novotel či MGallery přes metro Malostranská, Valdštejnský palác, chrám sv. Mikuláše, kostel Panny Marie Vítězné a sv. Antonína Paduánského s Pražským Jezulátkem až na Újezd. Dolní stanice se tam nachází v původním barokním domě u Pomníku obětem komunismu od Olbrama Zoubka.

Lanovka Petřín tvoří součást Pražské integrované dopravy a jezdí denně zhruba ve čtvrthodinových intervalech (záleží na ročním období)

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více