Lákadla sibiňského Velkého náměstí

Lákadla sibiňského Velkého náměstí

Demonstrací, trhů, ba i poprav zažilo za svou mnohasetletou historii Velké náměstí (rumunsky Piața Mare) v transylvánském Sibiu už bezpočet. Dnes se jeho krásou kochají turisté, pro které často bývá vstupní branou do historického centra.

Velké náměstí vytváří společně s dvojící dalších rynků (Piata Mică a Piata Albert Huet) pulsující srdce města, kolem kterého se soustřeďují nejdůležitější památky, úřady a obchody. Jak název napovídá, s délkou 142 metrů a s šířkou 93 metrů největší sibiňské náměstí je přirozeným středobodem města už od roku 1366.

Na severní straně Velkého náměstí se tyčí jeho přirozená dominanta, románská bazilika Sfanta Treime (Nejsvětější Trojice). Z jedné strany na ni navazuje radnice z počátku 20. století ve stylu Art Nouveau a z druhé věž Turnul Sfatului. Jedná se o jeden ze symbolů města, pozůstatek středověkého opevnění a zároveň o průchod mezi Velkým a Menším náměstím.

Lákadla sibiňského Velkého náměstí
Během pobytu v Sibiu si nesmíte nechat proklouznout mezi prsty prohlídku paláce Brukenthal, jedné z nejvýznamnějších barokních pamětihodností v Rumunsku. Na západní straně náměstí vyrostl mezi roky 1777 a 1787 jako hlavní rezidence transylvánského gubernátora Samuela von Brukenthala. Od roku 1817 tvoří základní část Národního Brukenthalova muzea, jedné z nejstarších výstavních institucí na světě.

Stejně působivý je i sousední barokní Blue house (tzv. Moringerův dům) z 18. století se starobylým městským znakem na fasádě. Jižní a východní stranu Velkého náměstí v Sibiu lemují dvou až třípatrové domy v renesančním nebo barokním stylu jako Casa Haller či pitoreskní Casa Lutsch.

A ještě zajímavost: současnou bystu vědce Gheorghe Lazara a na náměstí v minulosti doplňovala též socha sv. Jana Nepomuckého. Komunisté ji však přemístili na nádvoří baziliky.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více