Křížový vrch u Plzně

Křížový vrch u Plzně

Křížovému vrchu se v nočních hodinách raději obloukem vyhněte. Podle pověsti tam straší trojice kouzelných bílých panen a na mírumilovné pocestné či turisty mají doslova spadeno. A když se je kdysi jeden odvážný myslivec snažil zahnat, zaplatil za to svým životem. Otázkou však zůstává, zdali strašidla na kopci obtěžují dodnes.

V průběhu staletí totiž stavby na Křížovém vrchu vznikaly a zase zanikaly – původní starý hrad, ve kterém bílé panny přežívaly, byl pobořen už v dobách temného středověku. Vyhlášený poutní kostel sv. Kříže z roku 1756 byl zbořen v rámci josefínských církevních reforem. Nový kostel byl vysvěcen v roce 1862 a postupně se rozrostl o hostinec, křížovou cestu, sakristii i vyhlídkovou věž (1931).

Po válce však areál chátral, zvláště při pobytu armády mezi lety 1973 až 1995. V novém století, zásluhou sdružení Mikroregion Radbuza, došlo k jeho rozsáhlé rekonstrukci. Během dovolené v Plzni se sem, byť raději v denních hodinách, určitě vydejte.

Jak se dostat na rozhlednu Křížový vrch
Na rozcestí pod Křížovým vrchem (487 m n. m.) vede zelená turistická trasa z Chotěšova a Merklína, červená ze Stoda a Holýšova a také naučná stezka Příroda a lidé. Na vrchol (zvaný též Vrabina) je to odsud asi 300 metrů.

Zděná rozhledna Křížový vrh dosahuje výšky 23 metrů a z vyhlídkové plošiny ve 13 metrech uvidíte až na Český les. Občerstvení a suvenýry zakoupíte v pokladně rozhledny.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více