Kostel svatého Pavla v Ostravě

Kostel svatého Pavla v Ostravě

Na první pohled vyzařuje zvláštní energii a působí jako propojení duchovní a průmyslové tradice Ostravy. Kostel sv. Pavla je dokonalou ukázkou jedinečné sakrální architektury v „černém srdci republiky“, místem hodným zastávky při pobytu v Ostravě. Vstoupíte v něm do prostor vskutku posvátných.

V oltáři Svatopavelského kostela jsou totiž uloženy ostatky svatého Jana Sarkandera, patrona zpovědníků a zpovědního tajemství. Umučen k smrti byl v průběhu českého stavovského povstání 17. března 1620, jeho blahořečení proběhlo o 240 let později papežem Piem IX. a svatořečení se uskutečnilo 21. května 1995 papežem Janem Pavlem II.

Historie vítkovického kostela sv. Pavla

Mezitím (v rozmezí let 1880 a 1886) v ostravských Vítkovicích vyrostl z neomítaných červených cihel novogotický trojlodní kostel svatého Pavla. Pozemek o výměře přes jeden hektar, stavební materiál a finanční podporu poskytly místní železárny.

Industriální zázemí z kostela doslova čiší.

Dlouho, až do konce minulého století, jezdily hned kolem kostela tramvaje, což vedlo k narušení jeho statiky. Teď tramvajový provoz duní na druhé straně Mírového náměstí, některé linky sem dokonce zajíždějí až od hotelu Mercury Center.

Nepřehlédnutelná kostelní věž dokonce sloužila jako vodárna a požární hláska. Kromě toho nese věžní hodiny a především první trojici zvonů (s výrobními čísly 1, 2 a 3) odlité v Ocelárně II z ocelolitiny.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více