Kostel svatého Jiří v Plzni

Kostel svatého Jiří v Plzni

Tucet benediktinských bratrů zanechal svatý Vojtěch roku 992 u Starého Plzence po svém návratu z Říma a už za čtyři měsíce vyrostl v oněch místech svatostánek s klášterem. Tak praví legenda, mnohem pravděpodobnější však je, že kostel svatého Jiří byl postaven až ve druhé polovině 12. století. I tak se jedná zřejmě o nejstarší dochovaný svatostánek v Plzni.

Až se z hotelu Ibis vypravíte na výlet k rozhledně Chlum, rozhodně si udělejte čas na zastávku u soutoku Berounky s Úslavou. Právě tady, kousek za paneláky sídliště Doubravka, se tento tak trochu opomíjený skvost západočeské sakrální architektury ukrývá.

Uvnitř kostela sv. Jiří věnujte pozornost otisku na podlaze, kromě apsidy jediné vzpomínce na jeho původní podobu a rozsah. Velmi cenný je také 38 kg vážící zvon umíráček, ulitý již v roce 1662. Jeho o 57 let mladší a o 746 kg těžší brácha od Jana Pernera takové štěstí neměl, neboť byl zrekvírován za první světové války.

Kostnice a hřbitov u kostela sv. Jiří

Jedinečnou, dnes bohužel chátrající součástí svatojiřského kostela je barokní kostnice na místním hřbitově. Kostmi se plnila skoro každé tři roky, když množství pohřbívaných nestíhala uspokojit kapacita zdejších hrobů. Jak asi bylo honorováno jejich otvírání a následné skládání koster do kostnice?

Vydejte se během ubytování v Plzni pátrat za tajemstvím historie a vydejte se autem, vlakem (zastávka Plzeň-Doubravka) či trolejbusem (linky 16 a 17) ke kostelu svatého Jiří. O nevšední zážitek budete mít postaráno.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více