Kostel svatého Jana z Mathy

Kostel svatého Jana z Mathy

Jeden z nejzajímavějších kostelů slovenské metropole najdete na Hurbanově (Župním) náměstí nedaleko populární Michalské brány. Kolem kostela svatého Jana z Mathy projde takřka stejný počet turistů, avšak blíže ho prozkoumá jenom hrstka z nich. Neudělejte během pobytu v Bratislavě stejnou chybu, neboť rozhodně stojí více než za povšimnutí.

Vrcholně barokní Trojičný kostel postavili pro řád trinitářů architekti Franz Jangl a Johann Lucas von Hildebrandt v letech 1717 až 1725. Pyšní se na slovenské poměry unikátním oválným půdorysem a konkávní fasádou. Kupoli nad hlavní lodí zdobí fresky od italského malíře Antonia Bibiena.

K chloubám Kostela trinitářů též patří velkolepý oltář se sochami svatých Kateřiny a Agnes od Johana Baptisty Strauba a s obrazem od Františka Xavera Palka. Zachycuje řádové otce Felixe Valois a Jana z Mathy při vykupování otroků z maurského zajetí (proto byla ostatně řehole v roce 1198 založena).

Vydejte se za osudy Trinitářského kostela

Po náboženských reformách císaře Josefa II. sice Trinitářský kostel chátral, avšak v současnosti se řadí k národním kulturním památkám. Mezi roky 2003 a 2009 byl dokonce dočasným katedrálním chrámem vojenského ordinariátu na Slovensku.

Jak to u barokních svatostánků bývá zvykem, také kostel svatého Jana z Mathy oplývá bohatou výzdobou. Příkladem budiž boční oltář s kopií obrazu Zázračné Panny Marie od Albrechta Altdorfera, plastiky od Štefana Steinmasslera v kapličkách nebo soška svatého Jana Křtitele.

Vzhledem k poloze v bratislavském centru se ke kostelu Nejsvětější Trojice (což je další – byť nepřesný – z řady názvů pro stále stejný chrám) dostanete z hotelů Ibis a Mercure snadno a rychle. Z prvního jmenovaného pěšky asi za 7 minut, z druhého tramvají do čtvrthodinky.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více