
Kostel svatého Jana z Mathy
Jeden z nejzajímavějších kostelů slovenské metropole najdete na Hurbanově (Župním) náměstí nedaleko populární Michalské brány. Kolem kostela svatého Jana z Mathy projde takřka stejný počet turistů, avšak blíže ho prozkoumá jenom hrstka z nich. Neudělejte během pobytu v Bratislavě stejnou chybu, neboť rozhodně stojí více než za povšimnutí.
Vrcholně barokní Trojičný kostel postavili pro řád trinitářů architekti Franz Jangl a Johann Lucas von Hildebrandt v letech 1717 až 1725. Pyšní se na slovenské poměry unikátním oválným půdorysem a konkávní fasádou. Kupoli nad hlavní lodí zdobí fresky od italského malíře Antonia Bibiena.
K chloubám Kostela trinitářů též patří velkolepý oltář se sochami svatých Kateřiny a Agnes od Johana Baptisty Strauba a s obrazem od Františka Xavera Palka. Zachycuje řádové otce Felixe Valois a Jana z Mathy při vykupování otroků z maurského zajetí (proto byla ostatně řehole v roce 1198 založena).
Vydejte se za osudy Trinitářského kostela
Po náboženských reformách císaře Josefa II. sice Trinitářský kostel chátral, avšak v současnosti se řadí k národním kulturním památkám. Mezi roky 2003 a 2009 byl dokonce dočasným katedrálním chrámem vojenského ordinariátu na Slovensku.
Jak to u barokních svatostánků bývá zvykem, také kostel svatého Jana z Mathy oplývá bohatou výzdobou. Příkladem budiž boční oltář s kopií obrazu Zázračné Panny Marie od Albrechta Altdorfera, plastiky od Štefana Steinmasslera v kapličkách nebo soška svatého Jana Křtitele.
Vzhledem k poloze v bratislavském centru se ke kostelu Nejsvětější Trojice (což je další – byť nepřesný – z řady názvů pro stále stejný chrám) dostanete z hotelů Ibis a Mercure snadno a rychle. Z prvního jmenovaného pěšky asi za 7 minut, z druhého tramvají do čtvrthodinky.