Kostel sv. Ignáce z Loyoly

Kostel sv. Ignáce z Loyoly

Nejstarší barokní stavba v Maďarsku, kostel sv. Ignáce z Loyoly v Györu (Rábu), představuje nejvýznamnější památku města. Před třemi staletími svatostánek vytvořil nedílnou součást zdejšího kláštera a posílil duchovní rozměr celého projektu, zaměřeného především na vzdělávání. Tuto tradici udržovali i benediktini i po rozpuštění jezuitského řádu Marií Terezií v roce 1773.

Do školy tady ostatně chodili též Josef Dobrovský a Ľudovít Štúr.

Kostel sv. Ignáce z Loyoly dominuje ústřednímu náměstí Széchenyi tér v Györu. Snadno se na něj dostanete díky spleti úzkých uliček v historickém centru obdélníkového půdorysu mezi řekami Rábou a Mošonským Dunajem. Hotel Ibis Györ se nachází asi 20 minut pěší chůze odsud.

Historie a zajímavosti kostela sv. Ignáce z Loyoly

Majestátní kostel sv. Ignáce z Loyoly byl postaven zásluhou jezuitů v letech 1634 až 1651 jako součást budoucího kláštera. Italský architekt Baccia del Bianca se v návrhu inspiroval římským chrámem Il Gesu, o dokončení se postaral Bartolommeo della Torre.

Koncem 17. století vyrostla dvojice věží, nesoucí sedmičku zvonů – největší váží přes tři tuny. Roku 1749 vznikla rokoková kazatelna od Ludvíka Gode zdobená pozlacenými řezbami, varhanní skříň pro nástroj sestrojený Gáspárem Burghardtem o šest let později. Výzdoba chrámové lodi zahrnující oltářní obraz a freskovou výzdobu od Paula Trogera se datuje do poloviny 18. století.

Interiér kostela sv. Ignáce z Loyoly není veřejnosti běžně přístupný, musíte si počkat na mši nebo jinou slavnostní příležitost. Z náměstí lze samozřejmě obdivovat jeho honosné průčelí s nádhernými sochami. Zajímavá je i barokní lékárna s historickými lékařskými nástroji stojící hned vedle kostela.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více