Kostel Cretulescu

Kostel Cretulescu

Světle červený kostel Cretulescu s dvojicí svých typických věží patří k významným turistickým památkám ve staré Bukurešti. Neohromí vás svou velikostí, ale spíše jemným půvabem, harmonií a výzdobou. Je to jedna z nejlépe zachovaných a nejreprezentativnějších pravoslavných svatyň v rumunském hlavním městě.

Chrám Cretulescu (Kretzulescu) se nachází uprostřed Bukurešti na náměstí Piata Revolutiei. Z jedné strany ho míjí jedna z nejdůležitějších ulic v metropoli Calea Victoriei a z druhé na něj shlíží monumentální Královský palác (Palatul Regal). Z hotelů PullmanNovotel, Mercure a Ibis se k němu dostanete rychle pěšky nebo metrem.

Proč navštívit kostel Cretulescu

Postavit ho nechal bojar Cretulescu mezi roky 1720 a 1722. Svatostánek se považuje za typickou ukázku stylu zvaného rumunská renesance (které se říkalo též valašská či Brancovenesc), která v sobě na přelomu 17. a 18. století komponovala i řadu barokních i arabských prvků.

Fresky uvnitř chrámu vytvořil v roce 1860 malíř Gheorghe Tattarescu, pionýr rumunského neoklasicimu. Původně barevná fasáda dostala současnou cihlovou podobu během rekonstrukce před druhou světovou válkou pod dohledem architekta Stefana Balse.

Za vlády komunistů hrozila kostelu Cretulescu demolice, díky snaze umělců v čele s Henriettou Delavrancea však zůstal zachován i pro následující generace. Podobné memento představuje socha v prostoru před chrámem. Zobrazuje liberálního rumunského politika Cornelia Coposu, který zázračně přežil desítky let věznění komunistickým režimem.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více