Klementinum, chrám moudrosti

Klementinum, chrám moudrosti

Konala se tady první průmyslová výstava na starém kontinentě (1791), provádí se tu nejdelší souvislá meteorologická pozorování, jmenuje se po něm planetka a jeho celková zastavěná plocha odpovídá téměř dvěma budovám Národního muzea. To vše a mnohem víc je bývalá jezuitská kolej Klementinum.

Tovaryšstvo Ježíšovo ho oficiálně založilo v roce 1556 a na výstavbě velkolepého barokního komplexu, symbolizujícího nástup reformace v českých zemích, se v následujících letech podíleli významní umělci. Stačí uvést jména jako Carlo Lurago, Matyáš Bernard Braun, Giovanni Domenico Orsi, Bernardo Spinetti a Kilián Ignác Dientzenhofer.

Kde Klementinum najdete

Klementinum, rozložené v samém jádru staré Prahy mezi Karlovým mostem a Staroměstským náměstím, patří k největším historickým areálům v naší metropoli. Zabírá přes 19 tisíc metrů čtverečních, ovšem o jeho velikosti se nejlépe přesvědčíte, pokud ho budete chtít obejít.

Začnete na severovýchodním rohu na Mariánském náměstí, Seminářskou ulicí projdete na turisty ucpanou Karlovu, po ní dojdete na Křižovnické náměstí, podél tramvajové tratě se dáte Křižovnickou na sever, uhnete do Platnéřské a po celkových 650 metrech se opět dostanete k výchozímu bodu svého putování.

Co uvidíte v Klementinu

Ještě zajímavější to však je uvnitř Klementina, které v současnosti slouží především jako sídlo Národní knihovny, uchovávající zde například vzácný Vyšehradský kodex. Nejvyšší bod komplexu se nachází na Astronomické věži z roku 1722, doslova studnicí vědění jsou Matematický sál, letní refektář, Hudební sál, Meridiánová síň a Knihovní sál.

Samostatnou kapitolu tvoří sakrální stavby v čele s katedrálou svatého Klimenta, kostelem Nejsvětějšího Salvátora a Vlašskou kaplí Nanebevzetí Panny Marie.

S Klementinem se během ubytování v Praze můžete seznámit po celý rok, denně se v něm konají komentované prohlídky s průvodcem.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více