Klatovy

Klatovy

Je až k nevíře, kolik významných osobností českého obrozeneckého života se narodilo nebo studovalo v Klatovech. Václav Matěj Kramerius, Josef Dobrovský, Jaroslav Kvapil, Josef Hlávka, ale i novodobý mistr slova Jiří Suchý… Kultuře se tady vždy dařilo, svědčí o tom také velké množství nádherných architektonických památek.

V jejich čele stojí barokní kostel Neposkvrněného početí Panny Marie a svatého Ignáce, na jehož výstavbě ve druhé polovině 18. století se podíleli mistři Carlo Lurago, Giovanni Domenico Orsi a Kilián Ignác Dienzenhofer.

Pod impozantním svatostánkem se ukrývají známé klatovské katakomby. Vybudovali je, stejně jako valnou část dalších městských pamětihodností, členové jezuitského řádu. Z dvou stovek pohřbených mezi roky 1676 až 1783 si můžete prohlédnout 30 mumifikovaných těl.

Co nesmíte minout v Klatovech

Západočeská Clattovia (latinské jméno pro Klatovy) udivuje nejen pod zemí, ale též vysoko nad ní. Vedle mariánského chrámu se tyčí Černá věž, díky 81 metrům výšky hlavní dominanta města. Dříve v ní byla mučírna, dnes nabízí nádherný výhled do širokého okolí. O něco nižší Bílá věž stojí u gotického kostela Narození Panny Marie (ukrývající zázračný obraz Panny Marie Klatovské).

K dalším zajímavým místům v Klatovech patří novorenesanční radnice od Josefa Fanty, dominikánský kostel svatého Vavřince nebo dvojice kruhových bašt z původních kamenných hradeb. Prohlédnout si můžete vlastivědné muzeum dr. Hostaše a expozici v lékárně „U Bílého jednorožce“ prezentující vývoj lékárnictví od roku 1776.

Další výhodu Klatov představuje jejich poloha. Od hotelu Ibis Plzeň leží pouze 40 kilometrů, zároveň to je už na dohled šumavských kopců – i proto se jim často říká „brána Šumavy“.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více