Klášter Hradisko

Klášter Hradisko

Klášter Hradisko v Olomouci

Jak vypadalo Přistání svatého Pavla na Kypru? Kam zmizela socha římského boha času Saturna? Jakou funkci zastával v Olomouci Josef Dobrovský? Odpověď na všechny tyto otázky získáte v bývalém premonstrátském klášteru Hradisko. Jeho minulost, vzhled i výzdoba jsou obdivuhodné.


Klášterní Hradisko se ukrývá uvězněné mezi řekou Moravou a železničním seřadištěm u Černovíru na severu hanácké metropole. Z hotelu Ibis Olomouc se do něj pohodlně dostanete městskou dopravou (tramvají číslo č. 4 nebo 6 a následně autobusem č. 20), stejně dobře u něj zaparkujete i autem. Přestože si jeho návštěvu musíte domluvit předem (na telefonu 585 513 392), jeho prohlídka – zvláště komentovaná vždy ve čtvrtek a každou první sobotu v měsíci – vás naprosto dostane.


Uvidíte během ní nádhernou výzdobu slavnostního sálu prelatury včetně výjevů z Nového zákona a reliéfů ctností i neřestí, bývalou klášterní knihovnu nebo opatovu kapli. Za zastávku stojí krásná barokní výzdoba exteriérů, alegorické sochy a hlavní věž areálu vysoká 72 metrů. Nečekanou raritou je osiřelá Saturnova kašna.


Přeneste se při pobytu v Olomouci do jedenáctého století

Historie Hradiště ostatně sahá hluboko do středověku. První benediktinský klášter zde vysvětili na místě bývalého hradu knížete Břetislava (ano, toho, co unesl Jitku ze Svinibrodu) již roku 1078. Po mnoha dramatických událostech, k nimž se řadí mongolský vpád, vyhnání benediktinů, husitské bouře či švédské plenění, se celý konvent na přelomu 17. a 18. století přeoděl do současné barokní podoby.


Ani to však nebyl poslední z kotrmelců v dějinách Hradiska. V roce 1784 ho císař Josef II. zrušil. Rektorem nově zřízeného kněžského semináře se stal slavný obrozenec Josef Dobrovský. Poté klášter přešel do spárů armády, která v něm postupně vybudovala skladiště, zajatecký tábor a nakonec lazaret. A jako Vojenská nemocnice Olomouc slouží dodnes.

Informace o události:

Sušilovo náměstí, 775 00, Olomouc

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více