Kladruby

Kladruby

Kladruby, místo, kde odpočívá i kníže

Obcí s názvem Kladruby u nás máme hned několik. Nejslavnější z nich, alespoň co do významu ve středověku, se nachází v Západočeském kraji. Pokud budete trávit delší dobu v hotelu Ibis Plzeň, zkuste sem vyrazit na výlet. Po dálnici D5 je to z krajského města zhruba 30 kilometrů.

Kladruby leží na říčce Úhlavce, kousek od krásného, historického Stříbra. S jeho obyvateli měli Kladrubští v dávné minulosti nejednu půtku. Inu, jak se říká, dva kohouti na jednom...

Toulky klášterní minulostí

Bohatství a význam Kladrub stál na zdejším benediktinském klášteru. Založil jej roku 1115 kníže Vladislav I., který je v něm dokonce pochován. Po úpadku (co jiného čekat po husitském chaosu, požáru roku 1590 a třicetileté válce) opět prosperoval počátkem 18. století. Na jeho úpravách tehdy pracovali nejslavnější stavitelé jako Jan Blažej Santini a Kilián Ignác Dienzenhofer.

I další osud kláštera byl typický pro všechny podobné stavby: po zrušení císařem Josefem II. fungoval jako kasárna či chudobinec. Roku 1825 ho zakoupil legendární vojevůdce Windischgrätz a od konce druhé světové války patří státu. Během prohlídky tady mimo jiné uvidíte lapidárium barokních soch Matyáše Brauna a jedinečnou, v Evropě nejrozsáhlejší expozici o svatém Janu Nepomuckém.

Nejviditelnější částí klášterního areálu je kostel Nanebevzetí Panny Marie, sv. Wolfganga a sv. Benedikta s unikátní středovou kupolí. Původně románskou baziliku skvostně přestavěl Santini v 18. století ve stylu barokní gotiky.

Vydejte se během pobytu v Plzni do Kladrub

K dalším zajímavostem Kladrub patří kostel sv. Jakuba s lapidáriem křížových kamenů, barokní Mariánský sloup na náměstí či Regionální muzeum Kladrubska s 3D modelem obce z roku 1843, na nějž se promítá průběh zmiňovaného požáru. A na okraji městečka najdete volně přístupné Muzeum Československého opevnění Kladruby s dvěma prvorepublikovými bunkry.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více