Katedrála v Segedíně

Katedrála v Segedíně

Architektonicky ladná, vzhledem rozmanitá a barevně vyvážená segedínská katedrála zaslouženě zabírá nejvyšší příčky zdejšího žebříčku turistických taháků. Jedná se o jednu z největších sakrálních staveb v Maďarsku a zároveň o čtvrtou největší budovu v zemi. Vždyť dosahuje maximální výšky 91 metrů a její klenba se rozpíná 33 metrů vysoko nad podlahou.

Katedrála v Szegedu (maďarsky Szegedi dóm či Fogadalmi templom) se vypíná uprostřed náměstí Dóm tér, kde se v jejím stínu každý rok pořádají letní divadelní představení. Je to asi 1 kilometr od hotelu Novotel Szeged. Procházku od něj si můžete zpříjemnit zkratkou přes park Várkert.

Stavba dvojvěžního kostela v novorománském stylu začala v roce 1913 podle návrhu Fredericka Schuleka. Kvůli první světové válce byla dokončena až o 17 let později a vedle ní zůstala věž Dömötör, jediný pozůstatek původního středověkého kostela.

Giganti v katedrále Szeged

Čelní fasádu katedrály v Segedíně zdobí řecký kříž, 3 metry vysoká socha maďarské patronky Madonny a obrazy 12 apoštolů. Největší z pětice zvonů je ohromný „Zvon hrdinů“ z roku 1927 vážící 8 537 kilogramů.

Bohatá vnitřní výzdoba segedínské katedrály zahrnuje fresku zachycující Ducha Svatého od László Patay a Nejsvětější Srdce Ježíšovo v příčné lodi. Turisté obdivují i obří varhany, které díky 9 740 píšťalám a 134 rejstříkům patří k největším na starém kontinentu.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více