Katedrála svatého Víta, Václava a Vojtěcha

Katedrála svatého Víta, Václava a Vojtěcha

Kde odpočívá valná část nejslavnějších českých panovníků? Odkud zvoní největší zvon v České republice? Jak vypadá úkryt českých korunovačních klenotů? Odpovědi na všechny otázky najdete v katedrále svatého Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě. Tvoří jeho hlavní dominantu a panorama naší metropole by bez ní bylo o poznání chudší.

Předchůdkyní katedrály byla rotunda svatého Víta, založená knížetem Václavem v roce 929. Navázala na ni výrazně větší, trojlodní bazilika vybudovaná zásluhou knížete Spytihněva II. a krále Vratislava. Její zbytky lze v podzemí Svatovítské katedrály spatřit dodnes.

Základní kámen současného svatostánku položil roku 1344 Jan Lucemburský se svým synem Karlem IV. Hlavním architektem se stal Matyáš z Arrasu, na kterého navázal Petr Parléř. Stavba však byla často přerušovaná, proto se katedrála dnešního vzhledu dočkala až v roce 1929, tedy takřka po šesti staletích.

Na délku měří 124 metrů, na šířku 60 metrů, stropní klenba šplhá do výšky 33 metrů a jižní kostelní věž měří skoro 97 metrů.

Osobnosti pohřbené v katedrále sv. Víta
K hlavním tahákům chrámu patří honosná kaple svatého Václava s ostatky našeho národního světce, překrásná mozaika Posledního soudu či Zikmund, zvon, jemurž u nás rozměry není rovno. Mezi svatovítské poklady se řadí české korunovační klenoty. Svatováclavská koruna, královské žezlo a jablko ovšem bývají k vidění výhradně při mimořádných příležitostech.

Zato hrobka českých králů je přístupná každému, kdo zaplatí vstupné. V chóru katedrály jsou ukryti Břetislav I., Břetislav II., Spytihněv II., Bořivoj II., Přemysl Otakar I. a Přemysl Otakar II. Colinovo Královské mauzoleum ukrývá hroby Ferdinanda I. Habsburského, jeho manželky Annu Jagellonské i syna Maxmiliána II. V královské hrobce leží Karel IV. s manželkami, Jiří z Poděbrad, Václav IV., Rudolf Habsburský nebo předčasně zesnulý Ladislav Pohrobek.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více