
Katedrála svatého Martina v Bratislavě
Osudy katedrály svatého Martina jsou dlouhé a bohaté. Stavěla se a upravovala několik staletí a dnes je hned po Bratislavském hradu nejnavštěvovanější památkou slovenské metropole. Až se do ní během pobytu v Bratislavě zajdete podívat, čeká vás praktická procházka historií a několika uměleckými slohy.
Původně, od první poloviny 13. století, stál na jejím místě románský kostel Nejsvětějšího Spasitele. Dochovaly se z něj jen zbytky kamenů se starými nápisy na jižní straně lodi. Mezi roky 1311 a 1314 ho nahradil stávající trojlodní chrám. Vysvěcení kostela svatého Martina proběhlo až 10. března 1452 po dokončení mohutné klenby.
Sláva a pád Svatomartinské katedrály
Další významné rozšíření svatostánku nastalo po roce 1467, kdy se dočkal mj. pozdně gotické předsíně u jižního portálu od Antonína Pilgrama a renesančního portálu. Vrcholné období si chrám sv. Martina užil mezi roky 1563 a 1830 jako korunovační kostel uherských králů. Celkem jich tady bylo královskou korunou ověnčeno 20, včetně 9 královen.
Jediným dochovaným barokním prvkem z oněch časů je bohužel pouze kaple sv. Almužníka. Vše ostatní se zlikvidovalo v rámci regotizace ve druhé polovině 19. století.
To už měl kostel dávno za sebou krátkou evangelickou epizodu (1619-1621) a do hlubin zapomnění začalo upadat i uvedení mše Missa solemnis skladatelem Ludwigem van Beethovenem (1835).
Do katedrály sv. Martina se z hotelů Ibis a Mercure Bratislava dostanete velice snadno. Od prvního je vzdálená pár minut chůze, od druhého je to několik zastávek tramvají. A nezapomeňte sejít do podzemí kostela, kde se ukrývá několik krypt s hrobkou kardinálů, slavného roku Pálffyů a jiných postav slovenských dějin.