Katedrála svatého Martina v Bratislavě

Katedrála svatého Martina v Bratislavě

Osudy katedrály svatého Martina jsou dlouhé a bohaté. Stavěla se a upravovala několik staletí a dnes je hned po Bratislavském hradu nejnavštěvovanější památkou slovenské metropole. Až se do ní během pobytu v Bratislavě zajdete podívat, čeká vás praktická procházka historií a několika uměleckými slohy.
Původně, od první poloviny 13. století, stál na jejím místě románský kostel Nejsvětějšího Spasitele. Dochovaly se z něj jen zbytky kamenů se starými nápisy na jižní straně lodi. Mezi roky 1311 a 1314 ho nahradil stávající trojlodní chrám. Vysvěcení kostela svatého Martina proběhlo až 10. března 1452 po dokončení mohutné klenby.
Sláva a pád Svatomartinské katedrály
Další významné rozšíření svatostánku nastalo po roce 1467, kdy se dočkal mj. pozdně gotické předsíně u jižního portálu od Antonína Pilgrama a renesančního portálu. Vrcholné období si chrám sv. Martina užil mezi roky 1563 a 1830 jako korunovační kostel uherských králů. Celkem jich tady bylo královskou korunou ověnčeno 20, včetně 9 královen.
Jediným dochovaným barokním prvkem z oněch časů je bohužel pouze kaple sv. Almužníka. Vše ostatní se zlikvidovalo v rámci regotizace ve druhé polovině 19. století.
To už měl kostel dávno za sebou krátkou evangelickou epizodu (1619-1621) a do hlubin zapomnění začalo upadat i uvedení mše Missa solemnis skladatelem Ludwigem van Beethovenem (1835).
Do katedrály sv. Martina se z hotelů Ibis a Mercure Bratislava dostanete velice snadno. Od prvního je vzdálená pár minut chůze, od druhého je to několik zastávek tramvají. A nezapomeňte sejít do podzemí kostela, kde se ukrývá několik krypt s hrobkou kardinálů, slavného roku Pálffyů a jiných postav slovenských dějin.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více