Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Győru

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Győru

Pomyslné srdce vršku Káptalan, jenom kousek od soutoku řeky Ráby s Mošoňským Dunajem, tvoří impozantní katedrála Nanebevzetí Panny Marie (Nagyboldogasszony-székesegyház) s gotickou kaplí sv. Ladislava. V Győru není cennějších památek.

Základy rábské katedrály byly položeny už v 11. století, zřejmě za panování krále Štefana I. Z původního trojlodního románského chrámu s vyvýšenou svatyní se však dochovala pouze apsida. Chór a jižní, velice vzácná kaple sv. Ladislava pocházejí z přestavby na gotický chrám. K vysvěcení stavby došlo v roce 1192 u příležitosti svatořečení krále Ladislava I. (vládl 1077 až 1095).

Největší poklad katedrály v Győru

Kaple ukrývá několik cenností vysoké historické hodnoty. Ze středověkého období to je pozlacená stříbrná herma svatého Ladislava, jedinečný výtvor uherského zlatnického umění, a též zlatý relikviář svatého Ladislava z 15. století. Od roku 1945 je v ní k poslednímu odpočinku uložen biskup Boldog. Blahoslavený byl o 52 let později za hrdinskou smrt při ochraně žen a dívek během 2. světové války.

Chrám zničený za vojny s Turkem obnovil význačný vlašský stavitel Giovanni Battista Rava. Za vlády císařovny Marie Terezie se dočkal rozšíření na baziliku, kterou na začátku 19. století doplnilo klasicistní průčelí. Poutní význam kostela zvýšil obraz Madony na oltáři jedné z bočních lodí.

Győrská katedrála Nanebevzetí Panny Marie vítá návštěvníky v průběhu každého dne s výjimkou polední přestávky. Z hotelu Ibis Győr se do ní dostanete pěšky za pár minut.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více